Itri’nin tüm besteleri tek albümde

Sanatçılar
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, bestekar Buhurizade Mustafa Itri’nin bilinen tüm bestelerini tek albümde topladı.  Kültür AŞ’den yapılan açıklamaya göre, bestekara ait 54 es...
EMOJİLE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, bestekar Buhurizade Mustafa Itri’nin bilinen tüm bestelerini tek albümde topladı.

 Kültür AŞ’den yapılan açıklamaya göre, bestekara ait 54 eserin yer aldığı albüm, 5 CD’den oluşuyor. “Bilinen ve Bilinmeyen Yönleriyle Buhurizade Mustafa Itri Efendi” adını taşıyan albümün ilk dört CD’sinde yer alan eserler güfteye sahip, beşinci CD ise saz eserlerinden oluşuyor. Sanat yönetmenliğini ney ve tanbur üstadı Dr. Murat Salim Tokaç’ın yaptığı albümdeki eserleri ses sanatçıları Güzin Değişmez, Eda Karaytuğ, Murat Irkılata, Ertan Bilgi ve Şükrü Türkmen seslendirdi. Albümde, Itri’nin bilinmeyen yönlerini anlatan ve aynı zamanda eser açıklamalarının yer aldığı bir kitapçık da bulunuyor. Kitapçıkta yer alan bilgilere göre, tam bir bahçe ve çiçek tutkunu olan Itri’nin mahlası ıtır çiçeğinden geliyor. Kitapçıkta, Musta Bey Armudu (Mustafa Bey Armudu) diye bilinen armut cinsini İstanbul’a ilk getiren ve yetiştiren ismin de Itri olduğu belirtiliyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme