İstanbul Liszt Piyano Haftaları başlıyor

Sanatçılar
Efsanevî piyano virtüözü ve besteci Franz Liszt, solo piyano resitali fikrinin yaratıcısı ve uygulayıcısı olarak da müzik tarihinde önemli bir yere sahip. Geçen yıl, aynı zamanda Franz Liszt&rsq...
EMOJİLE

Efsanevî piyano virtüözü ve besteci Franz Liszt, solo piyano resitali fikrinin yaratıcısı ve uygulayıcısı olarak da müzik tarihinde önemli bir yere sahip. Geçen yıl, aynı zamanda Franz Liszt’in çağdaşı ve arkadaşı olan besteci ve piyanist Frederic Chopin’in 200. doğum yıldönümü tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de konserlerle kutlanmıştı. Bu yıl ise Franz Liszt’in 200. doğum yıldönümünü kutluyoruz.

İstanbul, nisan ve mayıs aylarında, Franz Liszt Müzik Akademisi, Budapeşte Liszt Müzesi ve Macaristan Milli Kültür Fonu’nun manevi desteği ile sanatçının doğumunun 200. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde organize edilen ‘2011 İstanbul Liszt Piyano Haftaları’na ev sahipliği yapacak.
 
Dolmabahçe’de konser vermişti

1847 yılında Sultan Abdülmecit’in özel konuğu olarak Dolmabahçe ve Çırağan Sarayı’nda konserler veren Franz Liszt’in eserlerinden oluşan bir repertuarın seslendirileceği ‘2011 İstanbul Liszt Piyano Haftaları’, 18 nisan – 10 mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İdil Biret – Stephane Blet, Dezsö Ranki, Muhiddin Dürrüoğlu, Endre Hegedüs, Özgür Aydın, Gergely Boganyi ve Toros Can gibi dünyaca ünlü piyanistler, Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası, Caddebostan Kültür Merkezi ve Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat’da sahne alacak. Kapanış konseri ise Sultan Abdülmecit’in 1847 yılında Franz Liszt’i dinlediği Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenecek.

Sekiz piyanist yedi konser

Etkinliğin ilk konserini 18 nisan akşamı 20.00’da Süreyya Operası’nda Özgür Aydın verecek. 20 nisanda Deszö Rankiy, 25 nisanda ise Gergely Boganyi yine aynı saatte ve mekânda müzikseverlerle buluşacak. 27 nisanda Toros Can, Caddebostan Kültür Merkezi’nde sahne alacak. 2 mayısta Endre Hegedüs’ün, 5 mayısta ise Muhiddin Dürrüoğlu’nun Fulya Sanat Merkezi’nde dinleyicilerle buluşacağı etkinlikler serisi kapsamında 1o mayısta İdil Biret ve Stephane Blet, Fulya Sanat Merkezi’nin sahnesinde olacak.

Biletlerini Biletix’den temin edebileceğiniz İstanbul Liszt Piyano Haftaları hakkında ayrıntılı bilgilere www.liszthaftalari.com adresinden ulaşabilirsiniz. [Taraf]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme