Irkçı Duvara İhtiyacımız Yok

Sanatçılar
Waters, İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan makalesinde, sözlerini yazdığı Another Brick in the Wall Part 2 şarkısının, 1980 yılında Güney Afrikalı siyah çocuklar tarafından eşit eğitim hakkını sa...
EMOJİLE

Waters, İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan makalesinde, sözlerini yazdığı Another Brick in the Wall Part 2 şarkısının, 1980 yılında Güney Afrikalı siyah çocuklar tarafından eşit eğitim hakkını savunmak için kullanılması üzerine dönemin Güney Afrika hükümetinin “kültürel abluka” uygulayarak şarkıyı yasakladığını hatırlattı.

Roger Waters, 25 yıl sonra 2005’te Batı Şeria’da düzenlenen bir festivale katılan Filistinli çocukların, İsrail’in Batı Şeria’da inşa ettiği duvarı protesto etmek için aynı şarkıyı “İşgale ihtiyacımız yok. Irkçı bir duvara ihtiyacımız yok” sözleriyle kullandığını belirtti.

Bundan bir yıl sonra Tel Aviv’de konser vermek için anlaşma yapması üzerine İsrail’e akademik ve kültürel boykotu savunan bir Filistin hareketinin kendisine bu anlaşmayı yeniden düşünmesi yönünde çağrıda bulunduğunu aktaran Waters, o sırada kültürel boykotun izlenecek doğru yol olup olmadığından emin olmadığını kaydetti.

Roger Waters, o günden bugüne İsrail hükümetinin İsrailli Araplara haklar tanıyacak kanun yapma girişiminde bulunmadığına, duvarın, Batı Şeria’yı yasa dışı bir biçimde daha fazla ilhak ederek büyüdüğüne, sanal bir cezaevinde kapalı kalan Gazze halkının, haksızlıklarla karşı karşıya olduğuna dikkati çekti.

Roger Waters, yazısını, “Sanatçılar, apartayd yıkılana ve beyazlarla siyahlar eşit haklardan faydalanana kadar Güney Afrika’da Sun City’de çalmayı reddetmekte haklıydı. Ve işgal duvarı yıkılana ve Filistinliler İsraillilerle hak ettikleri barış, özgürlük, adalet ve itibar içinde bir arada yaşamaya başlayana – ki hiç şüphesiz o gün gelecek- kadar İsrail’de çalmayı reddetmek hakkımızdır” sözleriyle bitirdi. [aa]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme