İbranicede barış diye bir sözcük yok

Sanatçılar
İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlumder), içinde bulunduğumuz yıl boyunca Filistin ve insan hakları temalı bir dizi etkinlik düzenlemeye hazırlanıyor. Etkinliklerin başlangıç nokt...
EMOJİLE

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (Mazlumder), içinde bulunduğumuz yıl boyunca Filistin ve insan hakları temalı bir dizi etkinlik düzenlemeye hazırlanıyor. Etkinliklerin başlangıç noktası Cemal Reşit rey Konser Salonu’nda 19 Şubat’ta Gilad Atzmon ve Mercan Dede’nin birlikte gerçekleştireceği ‘Hakka Sada’ başlıklı konser olacak. Konser’e rap sanatçısı Ceza ve gitarist Sarp Maden de katılacak.

Star  gazetesi “Filistin için söyleyeceğim” diyen Atmzon ile müziğini ve politik duruşunu konuştu.

–  Ortadoğu, barış ve Türkiye dendiğinde aklınıza ne geliyor?

İnsan hakları, insani değerlerin gerçeğe dönüştürüldüğü yerdedir. Ve benim için bundan daha önemli bir şey yok. Barışa doğru ilerlediğimizi düşünmüyorum.  İbranicede ‘barış’ diye bir sözcük dahi bulunmuyor. ‘Shalom’ İbranicede sadece Yahudiler için güvenliği ifade ediyor. Türkiye’nin Filistin’e desteği çok önemli ve hükümetinizin bu konudaki duruşunu takdir ediyorum.

– İsrail’in en büyük problemi nedir sizce?

En büyük problem tabii ki İsrail’in kendini bir Yahudi devleti olarak tanımlaması. Bu ülke bize Yahudi seküler ayrımcılığın en radikal formunu yaşatıyor. Seçkinci ve ırkçı.

– Peki dünyanın en büyük sorunu nedir?

Bana göre dünyanın sorunu da buna çok benzer: Seçkinciliğin yarattığı ayrımcılık. Tüm dünya halklarını etkileyen bir durum bu. Önemli kısmı da Batı’daki Siyonist hakimiyetten kaynaklanıyor.

– Filistinlilere karşı hissettiğiniz nasıl bir sorumluk?

Doğrudan ve kişisel olarak İsrail’in işlediği her suçtan ötürü kendimi sorumlu hissediyorum. Onların yağmalanmış topraklarında doğdum. Bu yüzden bana düşen görev adaleti getirmek ve farkındalığı oluşturmak.

– Aidiyeti ve siyasi kimliği taban tabana zıt biri olarak Ortadoğu’ya dair hayaliniz nedir?

Büyük bir hayalperest değilim. Sadece doğru olduğuna inandığım şeyi yapıyor ve  söylüyorum. Zaman zaman da bunun bedelini ağır bir şekilde ödüyorum.

– Filistin meselesi ile ilgili, İsrail’e karşı ciddi eleştiriler getirdiniz. Bu duruşunuz karşısında nasıl reaksiyonlar alıyorsunuz?

Bazı insanlar beni durdurmaya çalışıyor. Aslına bakarsanız söylemlerimin, İsrail’in ve Siyonizmin Yahudi solunu ve hatta bazı Filistinli işbirlikçileri nasıl etkilediğini izlemek çok ilginç.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme