Hocaefendi’nin durumu da bize benziyor

Sanatçılar
Bugün TV’de Erkam Tufan ile Analiz programına katılan Kürt müziğinin efsane ismi Şivan Perwer önemli açıklamalarda bulundu. Halepçe katliamının 25. yılında Erbil’de çekimi yapılan programa...
EMOJİLE

Bugün TV’de Erkam Tufan ile Analiz programına katılan Kürt müziğinin efsane ismi Şivan Perwer önemli açıklamalarda bulundu. Halepçe katliamının 25. yılında Erbil’de çekimi yapılan programa konuk olan Perwer, Halepçe ağıtını nasıl bestelediğini gözyaşları ile anlattı: "Albüm yapıyordum Almanya’nın Köln şehrinde. Albüm bitmişti Halepçe olayı oldu, dedim durun. Önce Halepçe ile ilgili bir şey, çünkü içime dokunuyor. Beni çok üzüyor, tüm Kürt halkı üzülüyor ya da insanlık adına vicdani merhamete sahip herkes buna ağlıyor, üzülüyor. Benim buna muhakkak şarkı yapmam lazım. Çünkü ben her olayda şarkı yapmışım. O zaman hemen başladım, duygularım kabardı yani çok kabardı, ağladım saz çaldım."

"Türkiye’ye dönüşüme en büyük engellerden biri de Kürt siyaseti" diyen Şivan Perwer bunun gerekçesini şu sözlerle ifade etti: "Diyelim ben Diyarbakır’a gideceğim değil mi? Peki Diyarbakır beni dilimden dolayı veya başkasından dolayı mı karşılamalı? Veya benim ona hizmetimden dolayı mı karşılamalı? Ne dersiniz buna? Hizmetimden dolayı değil mi? Ama orada siyaset diyor ki hayır.. Benden dolayı geleceksin ve benim yoluma göre yürüyeceksin. Ben bunun için senelerce uğraştım ikna edemedim bunu kastediyorum. Ben kırk yıldır söylüyorum toplumuma, halkım bana sanatımdan dolayı, benim ona hizmetimden dolayı beni seviyor. Ben hizmeti devam ettirmek için halkımla beraber hareket etmek için geliyorum. Sadece bir siyasi hareketin hizmetine girmek değil. Hükümet de beni çağırsa aynı şeyi söylerim."

Şivan Perver, Fethullah Gülen Hocaefendi’nin "değerli bir şahsiyet, hayatını güzel şeylere vermiş bir insan" olduğunu söyledikten sonra ekledi: "Ne yazık ki o da sürgün bir hayat yaşıyor. Öyle bir kişinin, bu kadar güzel değerleri olan bir insanın Türkiye’de olması gerekiyor aslında. Hocaefendi’nin de durumu bize benziyor o konuda, onun için ben yakın zamanda Türkiye’de görmek isterim. Kendi düşüncelerinden dolayı, yaptığı işlerden dolayı bir sürü insanı işe teşvik ediyor, bilime teşvik ediyor. Okullara bak, üniversiteler bak, çok güzel şeyler hizmete koymuş bir insan. Tabi ki sadece kendisi değil, diğer dostlar arkadaşlar falan fakat onun düşüncesi bunları hayata geçirdi. Güzel değerler ortaya çıkardı. Ben bir gün isterim ki Hocaefendi’yle böyle oturayım sohbet edeyim her şeyi konuşalım, konuşabilelim."

Haber5

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme