Hayatını Baleye Adamıştı

Sanatçılar
Petit özellikle Bach’ın müzikleri üzerine kurduğu ‘Le jeune homme et la mort’ adlı oyunuyla tanınmıştı. Paris’ten Hollywood’a birçok önemli şehirde onlarca gösteri hazırl...
EMOJİLE

Petit özellikle Bach’ın müzikleri üzerine kurduğu ‘Le jeune homme et la mort’ adlı oyunuyla tanınmıştı. Paris’ten Hollywood’a birçok önemli şehirde onlarca gösteri hazırlayan Fransız koreograf Roland Petit 87 yaşında hayatını kaybetti. Eşi Zizi Jeanmarie tarafından bilgilendirilen Paris Ulusal Operası’nın yaptığı açıklamaya göre Petie pazar günü Cenevre’de hayata veda etti.

Eşi Jeanmarie ve çiftin kızları Valentine tarafından yapılan açıklamada Roland Petit’nin büyük bir öncü olmasının yanısıra aynı zamanda hem geçmiş dönemde hem de gelecekte etkilerinin bir çok dansçıda görülebileceği vurgulandı.

Dokuz yaşındayken keşfedildi

Petit ilk eğitimini ve sahnesini “gerçekte asla terk etmediğim yer” dediği Paris Opera Dans Okulu’nda aldı. Henüz dokuz yaşında bir çocukken yeteneği bale dünyasının ilgisini çekmeyi başarmıştı. Sonraki yıllar Nazi işgali altında geçecek olmasına rağmen Petit baleye olan aşkını kaybetmeyecekti. 1945 yılında “Les Ballets des Champs-Elysees” adlı grubun kurulmasında yer aldı ve 1947’ye dek koreograf, baş balet ve eğitmen olarak grubun tüm yükünü sırtlamayı başardı. 1953 yılına kadar olan süreçte düzelttiği ilişkiler vasıtasıyla Notre Dame de Paris de dahil olmak üzere 11 önemli eserin Paris Operası’nda sergilenmesini sağladı. 50’li yıllar aynı zamanda Petit’in adının Amerika’da anılmaya başladığı yıllar oldu. Tiyatral ağırlıklı oyunlarının etkisi ile Hollywood için de çalışmaya başlayan Petit, 1953 yılında Orson Welles ile The Lady in the Ice, 1954’te Fred Astaire ve Leslie Caron ile Daddy Long Legs ve 1955’te Bing Crosby ve şimdiki eşi olan Zizi Jeanmaire ile Anything Goes’da rol aldı.

Bu başarılarından sonra Fransa’da da taçlandırılan Petit Fransız Kültür Bakanlığı’nın da çabalarıyla biraraya getirilen çok ünlü isimlerle çalışma şansı buldu. Kültür Bakanı Frederic Mitterand’ın biraraya getirdiği isimler ile birlikte Carmen ve Le Jeune Homme et la Mort adlı oyunlarında olduğu bir çok oyunda birlikte çalıştı. Kostümde Yves Saint-Laurent, dekorda Picasso ve senaryoda ünlü şair Jacques Prevert ile çalıştı. 1970 yılında atandığı Paris Operası Başkanlığı dönemi sadece 6 ay sürdü. Tüm bürokratik ve evrak işlerinin yoğunluğundan sıkılan ve bu işlerin yaratıcılığını azalttığını düşünen Petit, Casino de Paris’de bir müzik salonu kurmak için istifa etti. Bu altı aylık süreçte Rudolf Nureyev ve Margot Fonteyn gibi ünlü birçok baletle koreografi çalışması yaptı. 1976 yılına kadar Paris’te kalan Petit ardından Marsilya’ya taşındı ve 1981’de kendi adını taşıyan Roland Petit Marsilya Ulusal Balesi’ni kurdu. Tüm yaşamını baleye adayan Roland Petit son oyunu olan Les chemins de la creation’ı ise 2004 yılında sahneledi.

68 hareketini de işlemişti

1942 yılında başladığı bale yaşamına 2008 yılına kadar kendi yarattığı toplam 176 özgün koreografiyi ekleyen Roland Petit özellikle Bach’ın müzikleri üzerine kurduğu Le jeune homme et la mort adlı oyunuyla tanındı. 1946 yılında sahneye koyduğu oyun, 1951 yılında Amerika Bale Salonu’nda oynandı ve ününün Fransa dışına taştığını böylece gösterdi. Londra’daki oyunda Renée Jeanmaire’nin “Zizi” olarak anılmasını sağladı.

1969 yılında yazdığı Kraanerg adlı oyunda da tüm Avrupa’yı ve ardından dünyayı etkisine alan 68 gençlik hareketini işleyen Roland Petit aynı oyunu ABD ve Kanada’da oynama şansına da erişti. [Taraf]

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme