Göksel artık acıların kadını

Sanatçılar
Nilüfer Türkoğlu’nun yazısı Göksel değişmiş! Bambaşka bir kadın olmuş. Aynadaki aksinde Türkan Şoray’dan eser yok artık. Çıplak ayakları, kısacık saçları, insanın içini titreten baygın bak...
EMOJİLE

Nilüfer Türkoğlu’nun yazısı

Göksel değişmiş! Bambaşka bir kadın olmuş. Aynadaki aksinde Türkan Şoray’dan eser yok artık. Çıplak ayakları, kısacık saçları, insanın içini titreten baygın bakışlarıyla siyah beyaz bir klibin içinde kapılardan geçiyor, notlar karalıyor. Telefonun ucunda Göksel, kırık dökük haykırıyor: Acıyor.

Göksel’i de nostaljik şarkılara kaptırdık diyorduk ki, yepyeni şarkılarla geldi. 2012’nin ilk sürpriz albümü ‘Bende Bi’ Aşk Var’, Ocak ayının ortasına kurulup Beyoğlu’nun çok renkli kalabalığına seslenmeye başladı.

Dokuz şarkılık albümün prodüktörlüğünü Ozan Çolakoğlu yaptı. Bir yıla yakın süren stüdyo çalışması sonrasında ortaya çıkan "Bende Bi’ Aşk Var"da tüm şarkı sözleri ve müzikler Göksel’e ait. Kısacık kestirdiği saçlarıyla Sophia Loren’i anımsatan Göksel’in Hollanda İstanbul Başkonsolosluğu’nda çekilen fotoğraflarına imzasını atan isimse Cem Talu.

Göksel’in çıkış parçası ‘Acıyor’, tam da bu havaların şarkısı! Eğer kırık dökük gönül münasebetleriniz varsa, Göksel kalbinizin en kuytu köşelerine girip mahremiyet falan tanımayıp canınızı yakmayı bi’ güzel başarıyor. Şarkıyı bir kere dinleseniz, ikinin hatrı kaldığı için acıtması oldukça muhtemel.

Henüz yayımlanan klip de en az şarkı kadar vurucu ve Göksel’in buruk güzelliğine bir övgü adeta. Bir kere Göksel değişmiş! Bambaşka bir kadın olmuş. Aynadaki aksinde bir dönem ne de çok benzettiğimiz Türkan Şoray’dan eser yok. Çıplak ayakları, Fransız stili küt siyah saçları, insanın içini titreten baygın bakışlarıyla siyah beyaz bir klibin içinde kapılardan geçiyor, notlar karalıyor. Dudağının hemen ucundaki ahize onun çatlak sesiyle parçalanıyor: "Acıyor."

TANIŞTIRALIM: ACILARIN KADINI
Aslında bu ilk değil. Daha önceleri de pek çok defa acıttı, Göksel. 97 çıkışlı ilk albümü ‘Yollar’da da Onno Tunç’un bestelediği, Sezen Aksu’nun kalemiyle döktürdüğü ‘Kurşuni Renkler’le kanımıza girmiş, ilk cinayetini işlemişti. (!) Sevgilisinden ayrılan kadının ‘Depresyon’ şarkılarını bavulundan çıkarırken de acımasız davranmayı bilmiş, pek çok kadının dramatik aşk hikayesini seslendirmeyi kendine görev edinmiş gibiydi. Göksel, bir bakıma dönemin yeni Sezen Aksu’su olurken biz de en ağlak duygularımızı onun şarkılarına katık etmeyi başarmıştık.

Çok değil, bundan iki yıl önce Avrupa Müzik’ten çıkardığı ‘Hayat Rüya Gibi’yle bu defa nostaljik şarkıları günümüze taşıdı. Özlediğimiz o sevgilileri bize yeniden hatırlatmakta bir sakınca görmedi. İnsanı darma duman eden ‘İçime Sinmiyor’, ‘Ölsem de Bir Kalsam da Bir’, ‘Tek Başına’ gibi klasikler bu defa onun sesiyle yankılandı.

Ve bugün Göksel bir kez daha mikrofonu eline alıp tüm fanilerin yaralarını deşmeye devam ediyor. Alaturka ruhlarımızı terk edemeyeceğimizi iyi bildiğinden ahizenin ucundan hepimiz gibi o sevgiliye ağlıyor.

Göksel söyleyince… "Acısa da öldürmez" demek ne mümkün. Çok fena öldürüyor!
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme