“Erdoğan’ı sevmek suç mu? Ben seviyorum”

Sanatçılar
Sabah gazetesinden İlker Gezici’nin haberi… Bizi Yavuz Bingöl Sanat Merkezi’nde (YBSM), Yavuz Bingöl’ün kızı Türkü Bingöl karşılıyor. O sırada devam etmekte olan at yarışlarını...
EMOJİLE

Sabah gazetesinden İlker Gezici’nin haberi…

Bizi Yavuz Bingöl Sanat Merkezi’nde (YBSM), Yavuz Bingöl’ün kızı Türkü Bingöl karşılıyor. O sırada devam etmekte olan at yarışlarını izleyen Bingöl, yarışlar bitince aramıza katılıyor. Bu vesileyle, Bingöl’ün üç tane yarış atı olduğunu ve kızı Türkü’nün de atlara çok düşkün olduğunu öğreniyoruz…

Türkü Bingöl, keman ve piyano çalıyor. YBSM’nin başında da kendisi var. Şu an 30 kişiye eğitim veren YBSM’de amaç; bu sayıyı yıl sonuna kadar 100’e çıkarmak. Bağlamadan gitara, piyanodan duduğa kadar çeşitli enstrümanların eğitiminin verildiği sanat merkezinde; halk müziği korosu için seçmeler yapılıyor. Yaz okulu için kayıtların başladığını söyleyen Türkü Bingöl; yaratıcı drama, resim, heykel, dans, müzik gibi dallarda, özellikle 7-13 yaş grubunu beklediklerini, yetişkinlere özel workshoplar da yapacaklarını anlatıyor. ‘Ben ve Benim Dışındakiler’ başlığı altında felsefe seminerleri düzenlemeye başladıklarını da belirtiyor.

‘ERDOĞAN BİZE SAHİP ÇIKTI’

Ünlü sanatçı, bir yandan çocukluğundan izler taşıyan ‘Makas’ filmini yazmaya devam ederken, diğer yandan da üçkağıtçı bir organizatör tarafından dolandırılan bir orkestranın yol hikayesini anlatan ‘Kumpanya’ adlı filmin oyuncularını seçmeye çalışıyor. Bingöl; senaryoyu, Erkan Petekkaya ve Umut Kurt’a okumaları için verdiğini belirtiyor. Çekimlerine 20 Temmuz’da Erzincan’da başlanacak olan filmde, Bingöl de mafya babasını canlandıracak.
Bingöl’ü bulup da siyasetten konuşmamak olmaz. İki yıl önce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la ilgili demeçlerinden dolayı hedef haline getirilmişti kendisi. Kızı Türkü Bingöl, o günleri gözleri dolarak anlatıyor.

Twitter’da ‘Mekanın cennet olsun Yavuz Bingöl’ etiketini görünce babasının başına bir şey geldiğini sanmış. İşin aslının düşündüğü gibi olmadığını öğrenince rahatlamış ama edilen küfür ve hakaretler sebebiyle çok ağlamış. Bingöl, devreye girerek “Kızım ve annemin döktüğü gözyaşı benim için çok önemlidir” diyor. Sanatçı “Atlattık o dönemleri” diyerek yıllardır değişmeyen değerlerini yineliyor: “Barış ve kardeşliği vurgulamadığım hiçbir konserim yoktur. Kutuplaşmanın hiçbir faydası yok. Sanatın birleştirici gücünden faydalanmalıyız.” Bingöl; türkülerin ve sanatın, şiddeti ve savaşı yeneceğine inanıyor.

Sanatçı, “Erdoğan’la olan yakınlığım bazılarının ağrına gitti. Erdoğan’ı sevmek suç mu? Ben kendisinin duruşunu seviyorum. Erdoğan, herkesin saldırdığı bir dönemde bize sahip çıktı” diyerek kendisine vefa borcu olduğunu, ölene kadar da Erdoğan’ın arkasında olacağını belirtiyor. Cumhurbaşkanının kültür-sanat projeleriyle yakından ilgilendiğini anlatan Bingöl, sözlerine şöyle devam ediyor: “Sayın Cumhurbaşkanına, Ahmet Yesevi müzikalinden bahsettiğimde, hemen hayata geçirmemizi, kendisinin de gereken desteği vereceğini ifade etti. Yabancılarla birlikte Mevlana’nın da etkilendiği Ahmet Yesevi’yi tanıtmak için uluslararası bir müzikal hazırlıyoruz.”

Bingöl, siyasi görüşlerinin değiştiğini iddia edenlere de şu cevabı veriyor: “Solcu doğdum, solcu öleceğim; görüşlerim değişmedi. Solculuğun en değerli vasıflarını hayata geçirmiş biriyim. Solculuk, paylaşım demektir. Ben hayata insan olarak bakıyorum, ideolojik açıdan bakmıyorum.”

Öykü Gürman’la olan evliliğini dokuz ayda sonlandıran Bingöl’e; “Pişman mısınız?” diye soruyorum; duraklıyor. Ağzından ‘Pişmanım’ kelimesi çıkmıyor ama “Güzel şeyler yaşadık, ama evlilik başka bir şey. Hâlâ ona saygı duyuyorum. Benim için söyledikleri hoşuma gitti” diyor.

Yavuz Bingöl’den kısa bir nota dersi aldıktan sonra elimize enstrümanları alıp amatör bir müzik çalışması gerçekleştirelim dedik. Fakat Bingöl piyanosunun başını geçince, hepimiz enstrümanlarımızı bırakıp hayranlıkla onu dinlemeye başladık.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme