Engelli Gençleri Orkestralarına Bekliyorlar

Sanatçılar
Gençlerin orkestra deneyimi edinmelerine ve profesyonellik öncesi çalışmalar yapmalarına imkan sağlamak amacıyla 2006’da kurulan Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası, bünyesinde engelli gençlere de...
EMOJİLE

Gençlerin orkestra deneyimi edinmelerine ve profesyonellik öncesi çalışmalar yapmalarına imkan sağlamak amacıyla 2006’da kurulan Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası, bünyesinde engelli gençlere de yer vermek istiyor.

Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren orkestranın 27 Ağustos’ta İzmir Refik Soyar Kültür Sahnesi’nde vereceği konserde, Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencilerinden otistik Cem Vardarcı piyano çalacak.
Gençlik Orkestraları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yelda Nihan Özmutlu, sorularını yanıtlarken, derneklerinin kurucu üyelerinin tüm Türkiye’den önemli kişilerden oluştuğunu söyledi.

Derneklerinin yetenekli gençleri profesyonellik öncesi orkestra içinde geliştirmenin yanı sıra sanatsal ve kişisel gelişime de destek vermek amacıyla kurulduğunu anlatan Özmutlu, ”2006 yılına kadar AB fonlarıyla Çocuk Senfoni çalışmalarını yürüttük. Daha sonra Avrupa Gençlik Orkestraları Federasyonu ile görüşmelerimiz oldu. Birçok araştırmanın ardından, onlar çocuk orkestrası değil, ulusal yapıda gençlik orkestrası kurmamız ve yaptığımız etkinliklerden sonra üyelik konusunda görüşebileceğimizi söylediler” dedi.

Türkiye’ye döndükten sonra Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nı kurmaya karar verdiklerini belirten Özmutlu, ilk çalışmalarını 2007 yılının Temmuz ayında Uludağ’da yaptıklarını ve Türkiye’nin çeşitli illerinde konserler verdiklerini söyledi.

Almanya’da Young Euro Classics gibi önemli bir festivale katılarak Berlin Konzerhaus’da ve Almanya’nın çeşitli bölgelerinde konserler verdiklerini, Roma’da Santa Cecilia’nın büyüleyici atmosferinde dünyaca ünlü keman efsanesi Salvatore Accardo’ya eşlik ettiklerini kaydeden Özmutlu, Topkapı Sarayı’nda ve Aya İrini’de de sahneye çıktıklarını bildirdi.

Orkestranın kurulduğu günden bu yana 300 genç yeteneği yetiştirdiğini dile getiren Özmutlu, ”Eğitimlerimiz sanatsal olmanın yanı sıra kişisel gelişime de yönelik. Gençlerimizin çok yönlü gelişmesini istiyoruz” diye konuştu.

Engelli genç yeteneklere yönelik olarak da bazı projeler yürüttüklerini ifade eden Özmutlu, ”Orkestramıza engelli genç yeteneklerin de katılmasını istiyoruz. Bu yıl Yaşar Üniversitesi Müzik Bölümü öğrencilerinden Cem Vardarcı 27 Ağustos’taki konserimizde piyano çalacak. Karma bir orkestra olacak. Amaçlarımızdan biri de engellileri müziğe, topluma kazandırmak. Bize katılmak isteyen, Türkiye’nin her yerinden gençlerimizi bekliyoruz” dedi.

TÜRK-YUNAN ÖĞRENCİLER BİRLİKTE ÇALACAK

Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası ve Yaşar Üniversitesi işbirliğiyle bu ay İzmir’de konserler düzenleyeceklerini belirten Özmutlu, ilk konserin 11 Ağustos’ta Seferihisar’da gerçekleştirileceğini söyledi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı ile Seferihisar Belediyesinin katkılarıyla yapılacak ”Suyun İki Yakası” adlı konserde, Türk ve Yunan öğrencilerin birlikte çalacağını anlatan Özmutlu, orkestrayı Türkiye’nin genç yeteneklerinden Orhun Orhon’un yöneteceğini söyledi.

Orkestranın ikinci konserinin 16 Ağustos’ta İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde vereceğini bildiren Özmutlu, ”Dünyaca ünlü sanatçı Fazıl Say’ın solist olacağı konserde orkestrayı ünlü şef Gürer Aykal yönetecek. Derneğimiz bünyesinde kurulan orkestramıza Ocak–Mayıs ayları arasında 14 farklı konservatuvardan seçilen yaklaşık 100 genç müzisyen, İzmirli klasik müzikseverlere yeteneklerini sergileyecekler” diye konuştu.

Star
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme