Chamamyan: Suriye’de turne yapmak istiyorum

Sanatçılar
Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde konser veren Ermeni asıllı Suriyeli şarkıcı Lena Chamamyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tanıtımına İstanbul’dan başladığı yeni albümünü ve...
EMOJİLE

Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde konser veren Ermeni asıllı Suriyeli şarkıcı Lena Chamamyan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tanıtımına İstanbul’dan başladığı yeni albümünü ve Suriye’de devam eden savaşa ilişkin düşüncelerini anlattı.

Chamamyan Suriye‘deki savaşa da işaret ederek, şöyle konuştu:

“Suriyeli olup da Suriye’deki savaştan kendinizi dışlayamıyorsunuz. İlk şarkım ‘Marsa Zaman’. Göksel’in (Baktagir) ‘Mümkün mü’ isimli şarkısı. Sözleri limanla deniz arasındaki aşkı anlatıyor. Bir kasırga geliyor ve aralarında bir savaş başlıyor. İnsanlar denizin yanına gelip ona sarılmak istiyor. Fakat su hepsini yutuyor. Bu hikaye aslında Suriyelilerin ve hatta herkesin hikayesi.”

“Savaşın en kısa zamanda sona ermesini diliyorum”

Paris’te yaşayan genç sanatçı, zaman zaman Suriye‘ye gittiğini aktararak, “Ben Suriye’de konser verdiğimde her şehrinde konser vermek istiyorum. Fakat şu anki durum nedeniyle, Halep, Humus, Rakka ve Palmira gibi yerlerde konser veremiyorum. Sadece Şam’da konser vermek istemiyorum. Yeniden Suriye’ye dönmeyi ve savaş sona erdiğinde, insanlar tiyatroya daha rahat bir şekilde gidip gösteri izlediğinde, şarkı söyleyip, dans edip, ağlayıp, mutlu olduğunda bir turne yapmayı istiyorum. Umarım savaş en kısa zamanda sona erer ve Suriye’nin tüm şehirlerinde bunu yapabilirim. Bu benim duam. Sadece umut etmiyorum, diliyorum. Savaşın en kısa zamanda sona ermesini diliyorum. Çünkü barışa ihtiyacımız var.” dedi.

“Türk müziğiyle büyüdüm”

Bir sanatçının kendine ve kültürüne özgü tınılara yer vermeden yurt dışında yer edinmesinin zor olduğunu dile getiren Chamamyan, “Ben Türk müziğiyle büyüdüm. (İbrahim) Tatlıses ve Ermeni-Türk ud sanatçısı Hrant’ı (Kenkülyan) dinliyordum. Anne tarafımdan Suriye müziğini alsam da aslında Mardin’in müziğiydi. Daha çok Anadolu müziğiydi. Bir gün buraya geleceğimi hiç düşünmemiştim. Tek düşündüğüm şarkı söylemekti. Dışarı çıkıp konserler vermeyi hiç planlamamıştım.” diye konuştu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme