“Can kim ki bizi Eurovısıon’da temsil etsin?”

Sanatçılar
Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan 57’nci Eurovision Şarkı Yarışması’nda yüzü gülen ülke İsveç oldu. İsveç’i temsil eden Loreen (29) yapılan oylamada toplamda 372 pua...
EMOJİLE

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan 57’nci Eurovision Şarkı Yarışması’nda yüzü gülen ülke İsveç oldu. İsveç’i temsil eden Loreen (29) yapılan oylamada toplamda 372 puan alarak birinciliği göğüsledi.

Temsilcimiz Can Bonomo ise ‘Love Me Back’le 112 puan aldı ve yarışmayı 7’nci olarak tamamladı. Yarışma sonrası duygularını twitter sayfasından paylaşan Bonomo “7 de olur? olmaz mı? Teşekkür ederiz. Çok keyifliydi. Sağolun. Konserlerde orada burada görüşmek üzere. Rock’n Rolla’lar için Rock vakti” yazdı.

Dün ise gelen tebrik mesajlarına karşılık “Herkese tekrar çok teşekkür ederiz. Türkiye’de yeni bir ses çıkarmaya çalışan genç müzisyenler olarak ilk 10’a girmenin gururunu yaşıyoruz. Bizleri destekleyen herkese binlerce teşekkür! Tek beden, tek ses olduk. Her şeyden önemlisi birbirimizi kazandık. Akşam eve dönüyoruz” dedi.

‘Seneye dedeleri gönderelim’

Yarışmadaki performansıyla büyük alkış toplayan Can Bonomo müzik otoritelerini ise ikiye böldü. İşte o yorumlar:

– Özdemir Erdoğan: Can kim ki Eurovision’a gitti

Bu seneki yarışmada çok iyi şarkılar ve şarkıcılar vardı. Bizim ki ne yazık ki ne iyi şarkı, ne de iyi şarkıcıydı. Bonomo’nun performansını hiç beğenmedim. Yetersiz buldum. Nefesini hiç iyi kullanamadı. Şarkıyı zaman zaman böyle müzikal ve tiyatral şekle getirdi. İnsanlar eller havaya tarzından sıkıldı artık. İsveç kesinlikle haketti. Benim beklediğim bir sonuçtu. TRT kurumu bütün Anadolu’yu gezdi dolaştı da en kabiliyetlileri buldu da en sonunda Can Bonomo’ya mı karar verdi! Bunu sorgulamak gerekir. Can Bonomo kim ki Eurovision’a gitti.

– Garo Mafyan: Yarışma müsamereye döndü

İsveç’in şarkısı da şarkıcısı da güzeldi. İnsanlar artık arkadaki kalabalıktan hoşlanmıyor. İsveç birinciliği haketti ve kazandı. Can Bonomo da işini elinden geldiğince, güzel bir şekilde yaptı. Bu yıl da yine dost ülkeler birbirine oy verdi. Yarışma ‘Eurovision’ değil ‘Komşuvision’ oldu. Bizim hiç dostumuz yok gibi görünüyor. Rusya’yı temsil eden ninelerin yarışmasını hiç anlamadım. Yarışma müsamereye döndü iyice. Seneye de dedeleri çıkartalım bari.

– Ali Rıza Binboğa: Hakkımız yenmedi

Can Bonomo’nun 7’nci olması çok normaldi. 6’ncı olması bile fazlaydı. Ben baştan beri böyle olacağını düşünüyordum. Finalde korktum yine nefesi titrerse, heyecanlanırsa diye. Ama rahattı, iyiydi, belli ki kendine telkinler yapılmış. ‘Eurovision‘da komşular birbirini ağırlıyor’ diye bir şey yok. Doğru olana herkes oy veriyor. Doğru eserin gücünün karşısına kimse duramaz. İsveç’i görüyorsunuz kaç tane 12 aldığını sayamadım. Tam yerinde ve tam dozunda. Hakkımızın yenmediği bir sonuç aldık. (Ali Rıza Binboğa Can Bonomo için daha önce “Doğru olan bu. Genç kardeşim şarkıyı muhteşem çekilde yorumlamış. Şarkı da başarılı. Bu şarkının istikbali parlak’ demişti.)

– Sezen Cumhur Önal: Can başarılıydı

Can Bonomo’nun hatası yok. Melek gibi bir çocuk. Al git şarkını bul yarış dendi. Can baştan sona başarılı. Siparişle yarışmaya adam yollayanlar hatalı. Can’ın performansı ve dansçılar çok iyiydi.

– Aykut Gürel: Can yetersizdi

Can’ı başından beri seviyorum ama biraz yetersiz buldum. Dünkü performansına çok bayılmadım. Bu işlere profesyonel hazırlanmak lazım. Evde kendin pişir kendin ye olmuyor. Biraz daha profesyonel bir destek olsa daha iyi olurdu. Şarkının düzenlemesiyle ilgili sıkıntılar vardı. İlk başta beğenmiştim ama profesyonel biri el atmadı. İsveç ise profesyonel ekibiyle çok kıymetli bir iş çıkardı.

– Bülent Özveren: İyi şarkı komşuluk dinlemez

Kaliteli iyi bir şarkıyla geldiğin zaman yakın-uzak, savaş-barış farketmiyor. İsveç çok güzel bir iş çıkardığı için her ülkeden tam puan geldi.

Ünlüler ne dedi?

Sertab Erener: Can Bonomo da elinden gelenin en iyisini yaptı, Eurovision çok uzun ve stresli bir süreç çünkü, tebrikler.

Hande Yener: Eurovision 1’incisi Loreen’in enerjisini ve tarzını bana benzetip yüzlerce mesaj atan dostlar! Sağolun, varolun yarışmaya gitmiş 1’inci olmus kadar oldum.

Erol Köse: Züğürt tesellisi yapma Can Bonomo, Hadise kadar olamadın.

Metin Arolat: Rimi Rimi Ley’e 12 puan veren Fransa’nın bu gece verdiği 5 puana taktım.

Burcu Güneş: Can gerçekten Can’dandı, her şey için teşekkürler.

Işın Karaca: İsveç haketti bu zaferi! Müzik kazandı ancak Can da çok güzel bir performans sergiledi.

Demet Sağıroğlu: Canımız Can! Çok başarılıydınız, tebrikler tekrar.

Ömür Gedik: Kaçıncı olursa olsun Can Bonomo candır.

Büşra Pekin: Can’ın anlamını bilmeyen ülkeler, Bonomo’dan sonra ne olduğunu öğrendiler.. Can ötesi! Bravo!

‘Benim de favorim Loreen’di’

18 ülkeden 12 tam puan alan Loreen için Can Bonomo “Benim de favorilerimden biriydi” dedi. Eurovision’a “Euphoria’ (mutluluktan uçmak) isimli şarkıyla katılan Loreen’in (29) daha önce de yarışma deneyimi yaşadığı ortaya çıktı. İlk olarak İsveç’te yayınlanan “Idol 2004” programına katılan Loreen, bu programa jüri özel oyuyla dahil olan en son yarışmacı olmuş ve yarışmayı dördüncülükle bitirerek ülke çapında tanınmıştır. 2011 yılında düzenlenen Melodifestivalen 2011 yarışmasına, “My Heart Is Refusing Me” isimli şarkıyla katılan Loreen, bu şarkıyı ilk olarak Göteborg’da düzenlenen ikinci yarı finalde seslendirmiş ve o gece düzenlenen turda dördüncü olarak “İkinci Şans” denilen tura katılmaya hak kazanmıştır. “İkinci Şans”ta halk oylamasında daha düşük oy alan Loreen yarışmadan elenmişti.

Sivilmedya

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme