Biret’ten 19 CD’lik Beethoven Külliyatı

Sanatçılar
19 CD’den oluşan külliyatta bestecinin 32 piyano sonatı, beş piyano konçertosu, korolu fantezisi ve 9 senfonisinin piyano uyarlamaları yer alıyor. Biret, Beethoven’in piyano eserlerini ilk...
EMOJİLE

19 CD’den oluşan külliyatta bestecinin 32 piyano sonatı, beş piyano konçertosu, korolu fantezisi ve 9 senfonisinin piyano uyarlamaları yer alıyor. Biret, Beethoven’in piyano eserlerini ilk kez 1986’da EMI firması için Belçika’da kaydetmeye başlamıştı. Dokuz senfoninin Liszt tarafından yapılan uyarlamaları, İngiltere’de altı plaktan oluşan albümde yayımlandı. Ardından, İdil Biret 1994’te 32 sonat’ın kayıtlarına başladı. Aralıklarla süren çalışmalar 2008’de tamamlandı.

Piyanist aynı yıl Ankara’da Antoni Wit yönetimindeki Bilkent Senfoni Orkestrası’yla bestecinin beş konçertosunu ve korolu fantezisini kaydetti. Toplam 52 günlük stüdyo çalışmasının ürünü olan bu icralar Decca, Sony, EMI, Vega, Naxos tarafından yurtdışında yayımlanmıştı. 47 eserin yorumları bu yıl ilk kez İdil Biret Arşivi (IBA) adlı firma tarafından bir araya getirildi. 19 CD’lik albüm bu hafta İngiltere ve Türkiye’de satışa sunuldu.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme