‘Bir Türlü Müziği Yarıştıramıyoruz’

Sanatçılar
Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 56. Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi temsil eden Yüksek Sadakat grubunun yarı finalde elenmesi hayranlarını üzerken grup elenmeleri hakkın...
EMOJİLE

Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 56. Eurovision Şarkı Yarışması’nda ülkemizi temsil eden Yüksek Sadakat grubunun yarı finalde elenmesi hayranlarını üzerken grup elenmeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Grubun kurucusu ve söz yazarı Kutlu Özmakinacı, "Yarışmalarda her türlü sonucu görebilirsiniz, birinci de olabilirsiniz, beklediğiniz dereceyi alamayabilirsiniz de. Yarı final kuraları çekildikten sonra, son derece zor, belki de Eurovision tarihimizin en zor gruplarından birine düştüğümüz için çok iyimser değildik açıkçası. Çünkü 19 ülke arasında genel bize oy vermekte bize pek istekli olmayan ne kadar ülke varsa hepsi ordaydı. Bu bir şans meselesi bunu da değiştiremezsiniz, bu da yarışmaların mantığı içinde var. Biz kendi üzerimize düşeni en iyi şekilde yapıp ülkemizi temsil etmeyi öncelikli olarak düşündük. Bunu da sanırım layıkıyla gerçekleştirdik" dedi.

Yarı finalden sonra aldıkları tepkileri değerlendiren Özmakinacı, "Yarı finalden çıkan ülkelerle çıkamayan ülkeler kıyaslandığında, bizzat bu işin içinde olan pek çok yabancının da sonuçların çok da adil olmadığı, çok da Eurovision’un geneli hakkında iyimser düşünceler beslenmesini teşvik edecek sonuçlar olmadığı defaatle ifade edildi. Bu bir yarışmadır, burada bu da var. Eğer yarı finale çıksaydık bu sefer süreç bizim lehimize işlemeye başlayacaktı. Orada bize daha çok, daha rahat oy veren ülkelerle birlikte yarışıyor olacaktık. Bu sefer de biz muhtemelen ilk 5 arasında bir yer edinecektik kendimize. O yüzden de buradan çıkamamak bizim için çok şaşırtıcı olmadı. Kendi adımıza hayal kırıklığı olmadı, biz ülkemizi temsil etmek için buradayız. Ama Eurovision’un genel şeyi açısından bir hayal kırıklığı var. Yani tabii şu kültürel mesele, şu insanların kafalarındaki sınırları aşmakta bir türlü zorlanıyor insanlık. Bu da üzücü bir şey tabii ki. Sonuçta bu bir müzik yarışması ve bir türlü orada müziğe varılamıyor, hep başka bir şeyler yarışmak zorunda kalıyor. Bir türlü müziği yarıştıramıyoruz. Ondan sonra yarışmanın genel olarak kendisi de zarar görüyor" ifadelerini kullandı.

‘AVRUPA SESİMİZİ DUYDU’
Grubun solisti Kenan Vural ise yaptığı açıklamada, "Avrupa zaten sesimizi duydu, çünkü sadece finalin değil bu işe meraklı olan Avrupalılar yarı finali de dinliyorlar ve seyrediyorlar. Benim adıma daha büyük bir üzüntü olması tabii ki söz konusu değil. Kutlu’nun da söylediği gibi biz kendi adımıza düşeni yüzde yüz yaptığımızı düşünüyoruz. Onun için benim adıma özel bir ya da daha fazla biz üzüntüden bahsetmek çok doğru olmaz sanıyorum. Yarışma sadece oradaki sahnede 3 dakikayla sınırlı değil. Bundan önce yaptığımız bütün seyahatlerde, buradaki basın toplantılarında verdiğimiz demeçlerde, yapılan röportajlarda biz çok iyi bir şekilde hem kendimizi hem ülkemizi ifade ettik. Şarkımız da bu doğrultuda yazılmış ve sunulmuş bir şarkıydı. Yarışmanın kaderinde her şey mümkün. Dolayısıyla evet hayal kırıklığı olmuş olabilir belki biraz bizim için. Ama neticede bu bir yarışmadır. Bizden sonraki arkadaşlar daha iyi derecelerle dönerler diye tahmin ediyoruz bundan önce olduğu gibi. Ben üzerimize düşeni gerçekten yaptığımızı düşünüyorum. Bu yüzden içimiz çok rahat bir şekilde Türkiye’ye döneceğiz" dedi.

İHA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme