Benzersiz Bir Festival

Sanatçılar
Elif Bereketli Alternatif müzikseverlerin adını duyunca kulaklarını dimdik yaptığı, her yıl iple çektiği, kızsa da kopamadığı; İstanbul’un alternatif kültürünün ayrılmaz bir parçası olan bir fes...
EMOJİLE

Elif Bereketli

Alternatif müzikseverlerin adını duyunca kulaklarını dimdik yaptığı, her yıl iple çektiği, kızsa da kopamadığı; İstanbul’un alternatif kültürünün ayrılmaz bir parçası olan bir festival vardır: One Love. (Namı diğer “Bir Aşk!”)

Röyksopp’tan Morrissey’e, Tricky’den Roisin Murphy’e, Hot Chip’e, Chumbawamba’ya, Chemical Brothers’a nice nice grupları, sanatçıları ağırlayan One Love, bu sene artık ilk çocukluğu geride bırakıyor, 10 yaşına giriyor.

Bu özel yıllarında, Efes’in Türkiye İletişim Müdürü Emre Topsakaloğlu’ya festival ruhunu, TAPDK kararlarını, geçmişi ve geleceğiyle One Love’ı sorduk. “Türkiye’de artık bir festival olgusu mevcut ve bu bizim öncülüğümüzde gerçekleşti” diyen Topsakaloğlu, yanıt verirken epey kontrollü, hayli profesyonel. Yine de, One Love konusunda ne kadar iddialı olduğu “Yurtdışından örnek aldığınız festivaller var mı?” sorumuza verdiği yanıtta gizli: “Bugün artık Efes Pilsen One Love Festival’in kendisi yurtdışındaki festivaller için bir örnek konumunda.”

Sizce dünyada bugün alternatif müzik festivalleri ne durumda? “Festival ruhu” bugünün dünyasında neye evrildi?

Son yıllarda tüm festivaller alternatif müzik tarzına yöneldi. Tek bir müzik tarzı ile ilerleyen festivallerin popularitesi düşmeye başladı. Dünyada da alternatif müzik tarzını benimseyen Zieget, Coachella, Roskilde vb. Festivaller hem popülerlik anlamında hem de festival ruhunu yaşatma anlamında hâlâ başarılılar. Bizde ilk günden Efes Pilsen One Love Festivali, alternatif müzik festivali olarak kurguladık ve her iki günün ve alternatif sahnelerin müzik tarzını ayrıştırarak müzikseverlere farklı bir yelpaze sunuyoruz.

Henüz proje aşamasındayken, aklınızda nasıl bir çizgi vardı One Love için? Daha sonra ne yönde ilerledi bu?

Doğrusunu söylemek gerekirse ilk günden son güne hep aklımızda iyi vakit geçirmenin, eğlencenin hep ön planda oldugu, müziğin bu atmosferi maksimumda desteklediği bir festival ve 2 gün hedefliyorduk. Stratejimizin ne kadar doğru olduğunu artık çok daha iyi anlıyoruz. Bu sene itibariyle Avrupa Festivaller Birliği’ne dâhil edildik. Bir diğer ifadeyle, festivallerin şampiyonlar ligine dâhil olduk. Efes Pilsen One Love’ı artık dünyaca ünlü sanatçılar biliyor ve bu organizasyonda sahneye çıkmayı bekliyorlar.

Peki bundan sonrası için nasıl bir yön çiziyorsunuz kendinize? Efes Pilsen One Love hayalinizde 10 sene sonra nasıl bir festival?

Stratejimiz ilk günden beri değişmedi. Her zaman bu festivalin merkezinde eğlence ve iyi vakit geçirmek olacak. Tabii ki kaliteli müzik bunun tamamlayıcısı olacak. Bu hedef doğrultusunda her zaman en hoş vakit geçirilen, her sene yepyeni sürprizler ve yeniliklerle karşılaşılan müzik dolu bir festival olmaya devam edecek. Ve bu alandaki öncülüğünü sürdürecek.

Sosyal medyayla bu yıl enteresan işler yapıyorsunuz. Sizce sosyal medya entegrasyonunun festivale katacağı değer nedir?

Biz aslında dijital iletişim kanallarına 10 yıldır yatırım yapıyoruz. Son 4 yıl içerisinde bu yatırımı önemli ölçüde artırdık. Türkiye için çok yeni bir mecra olmasına rağmen 3 yıldır yoğun biçimde sosyal medya iletişimi de yapıyoruz.

Festivallerimiz için facebook ve twitter kanallarını yoğun olarak kullanıyoruz.

Bu yıl festivalimizde ayrıca TEMASSIZ ILETIŞIM teknolojisini de kullanıyoruz. Bu teknolojiye sahip özel çipli bileklikler sayesinde katılımcılar, festival deneyimlerini anında Facebook ve Twitter hesaplarından paylaşabilecekler. TEMASSIZ ILETIŞIM teknolojisi, Efes Pilsen One Love Festival ile birlikte dünyada ilk kez bu kadar büyük bir festivalde kullanılmış olacak.

Festival alanı içinde kurulan aktivasyon merkezlerinde sadece otuz saniyelik bir işlemle Facebook ve Twitter hesaplarını bileklikleri ile eşleştiren katılımcılar; özel fotoğraf istasyonlarında çektikleri fotoğraflarını, birbirinden eğlenceli deneyimlerini, sahnedeki grubun sevdikleri şarkılarını ve daha pek çok sürpriz aktiviteyi sadece bilekliklerini özel noktalara okutarak hem Facebook’ta hem de Twitter’da paylaşabilecekler.

Dünya’da ilk kez bu kadar büyük bir festivalde kullanılacak olan bu uygulama sayesinde, Efes Pilsen One Love Festival sırasında Facebook ve Twitter üzerinden 1 milyon paylaşım bekliyoruz.

Geçen yılki Hayati uygulamanız çok tartışıldı. Festival ruhuna aykırı olduğu söylendi. Daha sonra sizden bir geri adım geldi. Bu konuda neler söylemek istersiniz? Pişman oldunuz mu, ekip içerisinde nasıl karşılandı bu yanlış anlaşılma?

Efes Pilsen One Love Festival olarak amacımız her yıl yeni bir uygulamayla müzikseverlerle buluşmak. Hayati uygulamamızı da bu amaçla kurguladık. Ancak bizim için önemli olan müzikseverlerin tepkilerini dikkate aldık ve düzenlemeleri yaptık.

One Love’ın yurtdışında örnek aldığı festivaller var mı?

Efes Pilsen One Love Festival’in kendisi yurt dışındaki festivaller için bir örnek konumunda. Bugün yurt dışından birçok etkinlik organizatörü bize gelerek festival hakkında detaylı bilgi alıyorlar, ayrıca birçok yabancı grup ve sanatçı Efes Pilsen One Love Festival’de sahne almak için bize başvuruyorlar.

Efes Pilsen One Love’ı benzerlerinden ayıran özelliği, alameti farikası nedir? Tek bir kelimeyle söylemeniz gerekse…

Tek kelimeyle “benzersiz” diyebiliriz. Söylediğim gibi bizim festivalimizin merkezinde “iyi vakit gecirmek ve sosyalleşmek” var.

TAPDK kararları, One Love’ı birebir etkiliyordu. Ancak sonra Danıştay’dan yürütmeyi durdurma kararı geldi. One Love’ın bu konudaki görüşü, duruşu nedir?

Danıştay’ın yürütmeyi durdurma kararıyla ilgili olarak hukuk birimimiz detaylı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

İlk festivalden bu seneki festivale kadar 8 festivalde bifiil görev aldınız. En başarılı festivaliniz sizce hangisiydi?

Efes Pilsen One Love Festival de tam 10 yıldır “hayatı dolduran”; hayata değer katan bir festival olarak hepimiz için büyük anlam taşıyor. Aradan geçen 10 yılda festivalimize birbirinden değerli sanatçıların ve grupların katıldığını görüyoruz; bugüne kadar 72 grup, 1459 sanatçı, 33 DJ festivale katılım göstermiş. Bu bize göre gerçekleşen tüm festivallerin çok başarılı olduğunu gösteriyor.

Taraf Gazetesi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme