Ahmet Beyler her an karşınıza çıkabilir

Sanatçılar
Mürekkephaber internet sitesinde Ahmet Beyler müzik grubuyla yapılan keyifli bir röportaj yer alıyor. İşte o röportaj… Ahmet Beyler nasıl bir araya geldi, kuruluş hikayenizden bahseder misi...
EMOJİLE

Mürekkephaber internet sitesinde Ahmet Beyler müzik grubuyla yapılan keyifli bir röportaj yer alıyor. İşte o röportaj…

Ahmet Beyler nasıl bir araya geldi, kuruluş hikayenizden bahseder misiniz?

Ahmet Beyler’i 2.5 yıl önce İstanbul Kadıköy sınırları içinde kurduk.  Ahmet ile Eren, -aile düğünleri dışında görüşmeyen iki kuzen çocuğu- tam aynı zamanlarda eski grupları dağılmışken, “İş güç rock’n roll” çalışan müzisyenler platformundan Cenk’i, Bostancı Beyaz Tuşlar müzik stüdyosundan da Altar’ı bulup Ahmet Beyler’i kurdular. O gün bugündür birlikteyiz.  (Grubun ilk halinde Neşet Tamer davulda idi. 6 ay öncesinde kadar da Zeynep Türkmen kemanda idi.)

Peki Ahmet Beyler ismi nereden çıktı? Bu ismin seçiminde grup üyelerinden Ahmet Acar’ın bir etkisi var mı?

Ahmet’in en sevmediği soru 🙂 Ahmet Acar’ın isminden esinlendik ama bu ismi seçmemizin nedeni Ahmet isminin yaygınlığı ve “Ahmet bey”in çağrıştırdıkları. Gruba sıcak, samimi ve bizi ifade eden bir isim arıyorduk, sonunda “Ahmet Beyler”de karar kıldık. Nedeni, ismin hem yaygınlığından dolayı “isimsiz” bir anlamı olması, ki böylece biz de kendimize isimsiz herhangi birileri demiş oluyoruz. Hem de “Ahmet Beyler”, Ahmet bey ve ailesi veya yakınları/sevdikleri anlamında geldiğinden vurgulamak istediğimiz “birliktelik”i ifade ediyor. Ahmet Beyler olarak sadece kendimizi değil, bizimle birlikte şarkı söyleyen, bizimle aynı duyguları paylaşan herkesi kastediyoruz.

Grubun daha önceki ismi “Herkes Kırmızı” imiş. Neden  isim değişikliğine gittiniz?

Grubun –Eren dışında- tüm kadrosu değişti. Bu nedenle aslında yeni bir grup olarak “Ahmet Beyler”i kurduk. Aynı zamanda müzik tarzı da Herkes Kırmızı’dan farklı. Herkes Kırmızı’dan kalan bazı parçaları yeni yorumları ile çalmaya devam ediyoruz.

Grup üyeleri müzik dışında başka işlerle de ilgileniyor. Zor olmuyor mu bu?

Sevdiğiniz şeyi yaptığınızda zor kavramı anlam değiştiriyor. İstemediğiniz en basit birşeyi yapmak zordur ama sevdiğiniz bir şey için zaman yaratmak ne kadar zor olsa da zor olmuyor . Bütün günümüzü işte geçirmek daha zor.

Çeşitli yarışmalarda ödüller de aldınız…

Herkes Kırmızı ile Osman parçası ile Jack Daniel’s yarışmasında birincilik kazanmıştık. Ahmet’in eski grubu Biz ile Rock’n Dark’ta ikinciliği var. Eren’in Halıcı Midi yarışmasında Fikirler parçası ile üçüncülüğü var. Ahmet Beyler olarak çeşitli yarışmalarda da finale kalmıştık. Ancak yarışmaların bir anlamı yok, ne de olsa müzik yarıştırılacak bir şey değil. Seviyorsanız ve hissediyorsanız müzik size ulaşmış demektir, birileri ödül vermese de olur.

Sokağın dilini şarkılarınıza yansıtıyorsunuz. Samimi ve içten bir tarzınız var. Ayrıca şarkılarınızda mizahı da sıklıkla kullanıyorsunuz. Kim yazıyor şarkıları?

Analiziniz için çok teşekkürler. Parçaları dikkatle dinlediğinizi anlıyoruz . Aslında kimin yaptığının çok önemi yok. Ne de olsa biz isimsiz Ahmet Beyleriz. Mühim olan parçaların size hissettirdikleri. Düzenlemeleri hep birlikte yapıyoruz. Mizah, samimiyet, bunların hiçbiri özellikle eklenmiş özellikler değil. Parçalar kendiliğinden geliyor, kimisi komik oluyor, kimisi kızgın oluyor, kimisi saçma oluyor. Bizim kontrolümüz dışında gelişen bir durum .

Pek çok şarkınız var ama henüz bir albümünüz yok. Takipçilerinizden de geliyordur böyle istekler, bir albüm yapmayı düşünüyor musunuz?

Evet. Hatta 11 parçanın kayıtlarını bitirdik. Sonbahar gibi albümü çıkarmayı planlıyoruz.

Geçtiğimiz günlerde “Selam Söyleme” isimli şarkınıza klip çektiniz… Klibin çekim aşamasından bahseder misiniz?

Caddebostan sahilinde çektik. Tam istediğimiz gibi bir şekilde. Yani aletleri kurduk ve çalmaya başladık. Etraftan insanlar geldi, herkes katıldı, güldü eğlendi. Manifestomuzda şöyle bir cümle vardı: “Ahmet Beyler bir yaz akşamında tüm mahallenin birlikte şarkı söyleyip eğleneceği bir zamanın hayalini kuruyor” diye, işte tam olarak böyle bir zaman oldu. Buradan çektiğimiz görüntülerden de Gökçe (Devecioğlu) bir klip yaptı. Biz de çok sevdik klibi, sizin de sevmenize çok sevindik.  Arkasında dev bir prodüksiyon yok yani.

Biliyoruz Ahmet Beyler her yerde, ama yakın bir tarihte sizi dinlemek istesek nereye gelelim?

Evet, Ahmet Beyler her yerde, her an Kadıköy sokaklarında karşınıza çıkabiliriz. Ekim ayından itibaren ise Ankara konserimizle başlamak üzere İstanbul dışındaki konserlerimize ağırlık vereceğiz. Konserler tarihlerini Facebook sayfamızdan takip edebilirsiniz: www.facebook.com/ahmetbeylerofficial .

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme