ABD’den Fazıl Say yorumu

Sanatçılar
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, ABD olarak ifade özgürlüğü hakkının güçlü destekçisi olduklarını ancak herhangi bir dinin mensuplarını kasten karalayan sözleri de tasvip etmediklerin...
EMOJİLE

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell, ABD olarak ifade özgürlüğü hakkının güçlü destekçisi olduklarını ancak herhangi bir dinin mensuplarını kasten karalayan sözleri de tasvip etmediklerini söyledi.

Ventrell, günlük basın brifinginde, Fazıl Say’a verilen hapis cezasıyla ilgili bir soruyu da yanıtladı.

Türkiye’de ifade özgürlüğüyle ilgili kaygılarında "yüzde 100" net olduklarını ifade eden Ventrell, "Uluslararası tanınmış bir hak olan ifade özgürlüğü hakkını kullanmalarından dolayı bireyleri cezalandırmaya yönelik her türlü girişimden kaygılıyız. Dolayısıyla bu tür yasaların, temel insan hakları uygulamalarıyla tutarlı olduğuna inanmıyoruz" dedi.

Bunun yanında, nefret içeren sözleri de kınadıklarını, herhangi bir dinin mensuplarını kasten karalayan sözleri tasvip etmediklerini kaydeden Ventrell, "Aynı zamanda da ifade özgürlüğü hakkının güçlü destekçisiyiz. Dolayısıyla Türkiye’nin uzun vadeli istikrarı, güvenliği ve refahını en iyi şekilde garanti altına almanın yolu, tüm demokrasilerin sağlığı için kritik öneme sahip temel özgürlükler olan ifade, toplanma ve dernek kurma özgürlüklerini desteklemektir" diye konuştu.

Ventrell, bir soru üzerine, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin Türk medyasına yansıyan "Piyanist yanlış tuşa bastı" şeklindeki yorumunu görmediğini belirtirken, "Ancak hem Türkiye’deki misyonumuzdan, hem de burada Dışişleri Bakanlığı’ndan kaygılarımız hakkında çok netiz ve bunları, Türkiye ile alakalı ifade özgürlüğü kaygılarımız olduğunda açıkça dile getiriyoruz" ifadesini kullandı.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme