Caz Eğitiminde Yerli Dönem

Müzik Türleri
Kapadokya Caz Günleri geride kaldı, önümüzde Uluslararası Ankara Caz Festivali var. Arada derede, durduk yere cazdan bahsetmek niye? Tam da bu sebeple… Festival yoksa caz yok mu; ya da caz eğiti...
EMOJİLE

Kapadokya Caz Günleri geride kaldı, önümüzde Uluslararası Ankara Caz Festivali var. Arada derede, durduk yere cazdan bahsetmek niye? Tam da bu sebeple… Festival yoksa caz yok mu; ya da caz eğitimi veren bir okul?.. Caz müzisyeni olmak isteyen gençler ne yapıyor Türkiye’de? Sorularımızı müzisyen ve eğitmen Emre Kartari’ye sorduk.

-Emre Katari’den müjdeli bir haber aldık: Bu yaz İzmir’de Türkiye’nin ilk caz kampı açılıyor. Hazırlıklar başlamış. Cazla ilgilenen gençler artık iki haftalık caz eğitimi için aylarca para biriktirip yurtdışına gitmek zorunda kalmayacak. Üniversite eğitimine gelince, o hâlâ pek yetersiz.
 
Cazla ilgilenen ve caz eğitimi almak isteyen gençler ne yapıyor Türkiye’de?

Caz eğitimi için şu an Türkiye’de iki resmî kurum var, Yaşar Üniversitesi ve Hacettepe Devlet Konservatuvarı. Bildiğim kadarıyla Yıldız Teknik Üniversitesi de ayrı bir caz bölümüne sahip olmamakla birlikte müzik bölümü öğrencilerine caz içerikli dersler sunuyor. Örneğin Şenol Küçükyıldırım, Yıldız Teknik’te ders veriyor. Bunun dışında caz eğitimine köşesinden de olsa ulaşmak isteyen arkadaşlarımız yurtdışına workshoplara ya da kamplara gidiyor. Ama çok yakında, hatta bu yaz, İzmir’de Türkiye’nin ilk caz kampını açıyoruz. Bu caz kampında Yaşar ve Hacettepe’ye gelen dünya standartlarında caz eğitimcileri ve müzisyenleri yer alacak. Projemize Virginia Commonwealth Üniversitesi de destek veriyor. Cazla ilgilenen gençler artık aylarca para biriktirip kısıtlı imkânlarla sahip olabildikleri iki haftalık caz eğitimleri için bu kadar sıkıntı çekmek zorunda kalmayacak.
 
Hacettepe Devlet Konservatuvarı’ndaki caz bölümü ne zaman açıldı ve nasıl bir eğitim söz konusu?

Hacettepe’de bir caz bölümü açma fikri 5 sene önce ortaya çıkmış, ancak 2 sene öncesine kadar bir faaliyet olmamış. Eğitim-öğretim yılına resmî olarak 2010 Eylül’ünde başlandı. Ben Amerikan Büyükelçiliği’nin tavsiyesi ve desteği üzerine bölümü resmen kurmak ve müfredatı belirlemek için geldim. Elon Üniversitesi Caz Bölüm Başkanı vibrafoncu Jon Metzger ile ders programını yazdık. Virginia Commonwealth ve New York üniversitelerinden gelen hocalar sayesinde dünya standartlarında bir eğitim verildi. Ancak bölüm başkanı Erol Erdinç’le yaşadığımız anlaşmazlıklar beni daha özgür çalışabileceğim ve desteklendiğimi hissettiğim başka bir okula, Yaşar Üniversitesi’ne geçmeye sevk etti. Şu an Hacettepe’de görev yapan hocalar part-time olarak çalışmakta ve dersler daha çok klasik eğitimi öven bir anlayışla devam etmekte.
 
İzmir Yaşar Üniversitesi’nde durum ne?

Yaşar Üniversitesi’nde caz bölümü bu yıl açıldı. Hacettepe’deki gibi, ilk iki yıl çocuklar hem temel hem de caz eğitimi alıyor, daha sonra kendi seçtikleri branşlara yoğunlaşabiliyor. % 100, % 50, % 25 şeklinde burslar mevcut. Gerek Fulbright uzmanı olarak gelen değerli müzisyenler, gerek konserler ya da workshoplar dâhilinde davet ettiğimiz isimler İzmirlilerle hatta tüm Türkiye’yle buluşmaya başladı. Şimdiden, dünya çapında perküsyon ayı olarak kutlanan kasım ayı boyunca pek çok etkinliğe imza attık.
 
Peki bu kurumlar yokken, caz müzisyenleri nerede eğitim alıyordu?

Eskiden Bilkent’te ve Bilgi Üniversitesi’nde caz bölümleri varmış ama maalesef uzun zamandır kapalılar. Şu an Türkiye’de caz müziği yapan başarılı pek çok müzisyenin geçmişine baktığımda Bilgi’den mezun olduklarını görüyorum. Bölüm, çok değerli hocalarla yola koyulup birtakım sebepler yüzünden mevcut öğrencilerini mezun edip kapanmış. Ancak bildiğim kadarıyla Bilgi’de halen caz dersi veren müzisyen arkadaşlar var. Bunun haricinde az sayıda olmakla birlikte, Avrupa ve Amerika’da eğitim almış caz müzisyenlerimiz de var.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme