Arabesk müzik şiddete mi yöneltiyor?

Müzik Türleri
Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Nihan Yağışan üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma yaptı. Selçuk Üniversitesi’nin çeşitli bölümler...
EMOJİLE

Necmettin Erbakan Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Nihan Yağışan üniversite öğrencileri üzerinde bir araştırma yaptı. Selçuk Üniversitesi’nin çeşitli bölümlerinde okuyan 308 öğrenci üzerinde yapılan araştırma, ilginç detayları ortaya koydu. Arabesk dinleyen öğrencilerin diğer müzik türlerini dinleyenlere göre fiziksel saldırganlıklarının daha fazla olduğu belirlendi.

Öğrencilerin yaklaşık olarak yarısı müziği rahatlama ve dinlenme aracı olarak görüyor. Öğrencilerin yüzde 26,3’ü müziği sosyalleşme aracı, yüzde 14,9’u boş zaman etkinliği, yüzde 9,7’si ise eğitim ve kültürlenme aracı olarak tanımladı. Araştırma, bireylerin müzik tercihleriyle birtakım kişilik özellikleri arasında sıkı bağlar bulunduğunu ortaya çıkardı.

NEY ÖFKENİN DÜŞMANI

Türk halk müziği, klasik müzik ve ney müziği dinlemeyi tercih eden kişiler, öfkesini en iyi kontrol edebilen grup oldu. Genel değerlendirmede, arabeks müzik dinleyen kişilerin öfkesini kontrol edemediği ortaya çıktı. Araştırmaya göre, öğrencilerin en çok tercih ettikleri müzik türü Türk pop müziği olurken, bunu Türk halk müziği ve Türk sanat müziği takip ediyor. Öğrenciler tarafından en az tercih edilen müzik türü ise jazz müzik oldu.

Müzik eğitimi yetersiz

Doç. Dr. Nihan Yağışan, Türkiye’de klasik müziğin en az dinlenilen müzik dalı olduğunu söyledi. Eğitim sürecinden öğrencilere çok az müzik eğitimi verildiğini aktaran Yağışan, "Türkiye’de verilen müzik eğitimi yeterli değildir. Eğitim sürecindeki eksikliğe radyo, TV, özel müzik dershaneleri gibi yerlerin olumsuz işleyişleri de eklenince toplumun müzik kültürü olumsuz yönde şekillenmektedir. Halkın müzik kültürü ve bilgisinin o toplumun kültürel yapısını şekillendirdiğinden yola çıkarak örgün eğitim kurumlarında bu eğitimin temelleri en sağlam şekilde atılmalıdır" diye konuştu.

KThaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme