Müzik Festivali’yle Uzaklara Yolculuk

Konserler
Hüseyin Güneş’in haberi Borusan Holding’in 2006 yılından bu yana sponsorluğunu üslendiği, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 39. İstanbul Müzik Festivali, Aya İrini M...
EMOJİLE

Hüseyin Güneş’in haberi

Borusan Holding’in 2006 yılından bu yana sponsorluğunu üslendiği, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 39. İstanbul Müzik Festivali, Aya İrini Müzesi’nde yapılan açılış konserine sanat dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Oyuncu Tilbe Saran’ın sunuculuğunu yaptığı, 39. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış töreni, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açılış konuşmasıyla başladı. Bu yıldan başlayarak, çağdaş klasik müzik repertuarını zenginleştirmek amacıyla farklı bestecilere eser siparişi vereceklerini söyleyen Eczacıbaşı, şunları kaydetti; "Otuz dokuzuncu müzik festivalimizde, hem 90. yaşını kutlayan büyük usta İlhan Usmanbaş’ın hem de onun öğrencilerinden genç besteci Turgut Pöğün’ün İstanbul Müzik Festivali siparişi üzerine besteledikleri yeni eserlerinin dünya prömiyerleri gerçekleştirilecek. Sanatseverleri iki yeni yapıtın ilk kez 16 Haziran Perşembe akşamı Aya İrini’de seslendireceği konsere bekliyoruz" dedi.

Bu yılki ‘Onur Ödülü’ Muammer Sun’a verildi

İstanbul Müzik Festivali’nin her yıl Türkiye’de klasik müzik üretimine büyük katkıda bulunan sanatçılara verdiği “Onur Ödülü” bu yıl, Anadolu’ya özgü ezgi ve ritimlerden yararlanarak bestelediği çoksesli eserler, yazdığı kitaplar ve kurduğu yüzlerce koroyla Türkiye’de klasik müziğin en önemli mihenk taşlarından biri olan Muammer Sun’a verildi.

“Yoz Kültürleri Yaşamımıza Katan Radyo ve Televizyonlar”

Ödülünü İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın elinden alan Muammer Sun, teşekkür konuşmasında ülkemizdeki yoz kültürleri yayanları eleştirerek; “Penceremizi genişletelim, Türkiye’nin tümüne bakalım, Türkiye’nin tümünde yoz kültürler egemen. Hem eski kültürlerimiz yozlaştırılarak devam ettiriliyor. Hem de yeni yoz kültür ürünleri günlük yaşamımıza katılıyor. Bunu katanlar radyolar, televizyonlar. Bu yoz ortamda İstanbul Kültür Sanat Vakfı çok güzel bir şey yapıyor. Güzel sanat ürünlerini halkımıza sunuyor. Bunun değerini bilmeliyiz. Bu iyi kültür ürünlerini, sanat ürünlerini bütün Türkiye’ye yaygınlaştırmanın yollarını aramalıyız, daha çok ve daha iyi kültür ürünleri halkımızın günlük yaşamına girmeli. Cumhuriyet Türkiye’si döneminde oluşturulmuş kültür sanat ürünleri Cumhuriyet insanının günlük yaşamına maalesef katılamıyor. Eleştirilecek yanları olmakla birlikte Cumhuriyet döneminde çok büyük işler yapıldı. Yapanları selamlıyorum.” sözleriyle İKSV’yi kutladı ve ödül için teşekkür etti.

‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ Gidon Kremer’in

39. İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün bu yılki sahibi, çağımızın en saygın kemancılarından biri olan Gidon Kremer’e verildi. Gidon Kremer’e ödülü, 10 Haziran Cuma akşamı Aya İrini Müzesi’nde, yedi ayrı besteciye verdiği eser siparişinden oluşan, Glenn Gould ve J.S. Bach’a adanan Bach Transkripsiyonları Serisi’ni orkestrası Kremerata Baltica ile seslendireceği konserinden önce verilecek.

Törende Bülent Eczacıbaşı ve İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu tarafından İstanbul Müzik Festivali’ne katkılarından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kadıköy Belediyesi ve Borusan Holding’e birer teşekkür plaketi takdim edildi.

A Haber tarafından HD olarak canlı yayımlanan İstanbul Müzik Festivali Açılış Töreni geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da festival sponsoru Borusan Holding tarafından Beyoğlu Kuledibi ve Kadıköy Caddebostan’a kurulan dev ekranlardan canlı olarak izlenildi.

39. İstanbul Müzik Festivali Açılış Konseri

39. İstanbul Müzik Festivali’nin açılış konseri, Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, festivalin bu yılki “Onur Ödülü”ne layık görülen besteci Muammer Sun’un “İzmir Rapsodisi”ni seslendirerek başladı. Konser, 2010 BBC Genç Müzisyenler Yarışması’nın birincisi Lara Melda’nın seslendirdiği Edvard Grieg’in “La minör Piyano Konçertosu” eşliğinde devam etti. Konserde son olarak Sergei Prokofiev’in “İskit Süiti, Op. 20” eseri seslendirildi.

39. İstanbul Müzik Festivali, ‘Uzaklara Yolculuk’ temasıyla Patricia Petibon, Hilary Hahn, Nicola Benedetti, Renee Fleming, David Greilsammer, Gidon Kremer gibi birbirinden değerli sanatçıları İstanbullularla buluşturacak. 29 Haziran’a kadar devam edecek 39. İstanbul Müzik Festivali, aralarında Hilary Hahn, Christoph Eschenbach ve Schleswig-Holstein Festival Orkestrası’nın da bulunduğu 600’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Toplam 24 konserin düzenleneceği festivale, Aya İrini Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk, Süreyya Operası, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı gibi klasikleşmiş mekânları yanı sıra bu sene Galata Mevlevihanesi, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası, İstanbul Modern ve Santralistanbul gibi farklı mekânlar da ev sahipliği yapacak.

on5yirmi5.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme