İstanbul Müzik Festivali Tam Gaz!

Konserler
Klasik müzik tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5 Haziran Cuma akşamı Aya İrini Müzesi’nde düzenle...
EMOJİLE

Klasik müzik tutkunlarının sabırsızlıkla beklediği İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 5 Haziran Cuma akşamı Aya İrini Müzesi’nde düzenlenen görkemli bir Açılış Töreni ve Konseri ile başladı. 

Ceylan Saner’in sunuculuğunu üstlendiği Açılış Töreni, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Şakir Eczacıbaşı’nın Açış Konuşmasıyla başladı.

BU SENEKİ ONUR ÖDÜLÜ AYHAN BARAN’A VERİLDİ

İstanbul Müzik Festivali’nin “Onur Ödülü” bu yıl; etkileyici sesi ve özgün yorumlama tekniğiyle ünlü, Türkiye ve yurtdışında birçok önemli konser ve operalarda sahne alan, 60 yıllık sanat yaşamında birçok genç opera sanatçısının yetişmesine katkıda bulunan Devlet Sanatçısı Ayhan Baran’a verildi.

37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin “Yaşamboyu Başarı Ödülü” ise; yalnızca klasik müzik alanındaki olağanüstü başarılarının yanı sıra; hayatını barış yolunda çalışmaya adamış Birleşmiş Milletler Barış Elçisi ünlü piyanist ve orkestra şefi Daniel Barenboim’e veriliyor. Daniel Barenboim ödülünü, 30 Haziran Salı akşamı La Scala Filarmoni Orkestrası ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda vereceği konserinden önce alacak. 

FESTİVALİN İLK KONSERİ BU AKŞAM

6 Haziran Cumartesi gecesi festivalin Anadolu Yakası’ndaki mekânı Süreyya Operası’nda gerçekleşecek İstanbul Müzik Festivali’nin ilk konseri, “Barok Trompet Galası”.

Saat 20.00’de başlayacak konserde trompet solistliğinin yanı sıra orkestra şefliği görevini de üstlenen Erden Bilgen yönetimindeki Barok Solistleri topluluğu Händel, Telemann, Scarlatti, Vivaldi, Purcell’in yapıtlarını yorumlayacak. 

Barok yapıtları yorumlamadaki ustalıklarıyla tanınan Barok Solistleri topluluğu, konser boyunca, gecenin solistleri Berlin Radyo Senfoni Orkestrası’nın solo trompetçisi Lars Ranch ile Uluslararası Francesca Vinas Şan Yarışması finalisti soprano Esin Talınlı’ya eşlik edecek. 

30 Haziran’a kadar devam edecek olan 37. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nde 500’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Toplam 18 etkinliğin yer aldığı Festivale Aya İrini Müzesi’nin yanı sıra Süreyya Operası, Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk ve Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ev sahipliği yapacak.  

Ayrıntılı bilgi için : www.iksv.org/muzik

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme