İstanbul Müziğe Doyacak!..

Konserler
Festival sponsorluğunu 2006 yılından bu yana Borusan Holding’in üstlendiği Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 3–30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Yıldız isimler Arvo ...
EMOJİLE

Festival sponsorluğunu 2006 yılından bu yana Borusan Holding’in üstlendiği Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, bu yıl 3–30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Yıldız isimler Arvo Pärt, Lang Lang ve klasik müziğin en önemli orkestralarından Viyana Filarmoni de dâhil olmak üzere 600’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak olan Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 38. yılında yine seçkin ve etkileyici bir programla yaza merhaba diyor.

İstanbul Müzik Festivali’nde bu yıl, senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, oda müziği, resitaller ve caz uyarlamaları olmak üzere toplam 21 etkinlik yer alıyor. Festivalin Aya İrini Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk ve Süreyya Operası gibi klasikleşmiş mekânlarına bu sene Haliç Kongre Merkezi de katlıyor.

38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin programı, Four Seasons Hotel Istanbul at the Bosphorus’da düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı. Basın Toplantısına, konuşmacı olarak İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Borusan Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi ve İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak katıldı.

Basın toplantısında konuşan İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı “Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, klasik müziğin en nitelikli örneklerini sunmaya başladığı 1973 yılından bu yana İstanbul’un kültür ve sanat yaşamının baş aktörlerinden biri oldu. Bu köklü festival, 3-30 Haziran tarihleri arasında 38. kez müzikseverlerle buluşacak. (…) Festival bu yıl, 40 yıla yaklaşan tecrübesinin getirdiği olgunluğu, yenilikçi yaklaşımı ve hiç kaybetmediği heyecanıyla hazırladığı zengin bir program sunuyor. Gelenekten beslenirken yeni yeteneklere ve genç müzisyenlere yer veriyor, Türkiye ve yurtdışından sanatçıları yaratıcı projelerde bir araya getiriyor, klasik müziğin önde gelen isimlerini İstanbullularla buluşturuyor.” dedi.

Borusan Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Hamedi ise Basın Toplantısı’nda yaptığı konuşmasında “Bu yıl; Uluslararası İstanbul Müzik Festivali sponsorluğumuzun beşinci yılı ve Borusan olarak özel bir önem verdiğimiz klasik müziğin geniş kitlelere ulaşmasında belki de en önemli rolü üstlenen festivale ve İKSV’ye destek olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Çünkü insanların bir arada yaşayabilmesi ve yapıcı, sürdürülebilir bir iletişim ve anlayış ortamının yerleşmesinde en önemli etkenin, sanatın bağlayıcı gücü olduğuna inanıyoruz. 2010, İstanbul’un Avrupa Kültür Başkenti olması açısından büyük önem taşıyor. Borusan’ın da kurumsal sponsorlarından biri olduğu Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri dolayısıyla tüm gözlerin İstanbul’a çevrildiği bu dönemde, açılış konserini Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın gerçekleştireceği festival; 2010’a yakışır zengin bir programı sanatseverlere sunacak.” dedi.

FESTİVALİN YAŞAM BOYU BAŞARI VE ONUR ÖDÜLLERİ

38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin 2010 yılı Onur Ödülü, ünlü Türk bestecisi, müzikolog ve teorisyen Yalçın Tura’ya veriliyor. Hem çoksesli hem de teksesli müzik alanında yapıtlar veren, müzikoloji çalışmalarıyla tanınan Yalçın Tura, SACEM (Ulusal Müzik Eserleri Meslek Birliği)’in İcra Komitesi üyeliğini; MESAM’ın (Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği) bilim kurulu başkanlığını yürüttü. Yalçın Tura’ya ödülü 3 Haziran Perşembe akşamı festivalin açılış gecesinde takdim edilecek.

38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise çağımızın en popüler çağdaş müzik bestecisi Arvo Pärt’e sunuluyor. 21. yüzyılın Mozart’ı olarak da adlandırılan, yaşayan en büyük bestecilerden Arvo Pärt’e ödülü, 7 Haziran Pazartesi akşamı, Estonya Filarmonik Oda Korosu’nun bestecinin Âdem’in Yakarışı adlı yapıtının dünya prömiyerinin gerçekleştireceği konser öncesinde takdim edilecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme