Giora Feidman & Hüsnü Şenlendirici CRR’de

Konserler
Klarnete boyun eğdiren, ona çığlık attıran, onu inleten, sızlatan, ağlatan, güldüren ve New York’ta Klezmer Kralı olarak tanınan klarnetin duayeni Giora Feidman, yaklaşık 5 yıl aradan sonra Hüsn...
EMOJİLE

Klarnete boyun eğdiren, ona çığlık attıran, onu inleten, sızlatan, ağlatan, güldüren ve New York’ta Klezmer Kralı olarak tanınan klarnetin duayeni Giora Feidman, yaklaşık 5 yıl aradan sonra Hüsnü Şenlendirici ile birlikte, 8 Şubat 2013 Cuma günü saat 20.00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda (CRR) sahne alıyor.

Tango ve klezmer’i klarnetinin eşsiz potasında birleştiren Feidman için Amerikalı besteci Leonard Bernstein “Çok yaşa Giora, klarnetinle ve müzik ruhunla! O, kuşaklar arası, kültürel, sosyal pek çok mesafeyi aşan köprüler kurar ve bunu mükemmel sanatçılığıyla yapar” ifadesini kullanırken, Hint orkestra şefi Zubin Mehta ise “Feidman emsalsizdir. O, klarnetiyle öyle sesler çalar ki en duyarsız dinleyiciyi bile mesajına inandırır” diyor.

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi ise Feidman için, “Dünyada böyle bir klarnet pianissimo’su yok. Giora Feidman’ın adı özel bir tür sanat demektir. Dünyada başka hiçbir şeyle karşılaştırılamaz” yorumunu yapıyor.

Dördüncü kuşak Klezmer müzisyeni olan Feidman, tango, klasik müzik ve Yahudi atalarının müziğiyle büyüdü. Buenos Aires ve Montevideo sokaklarında, Avrupa baladları ve Arjantin folklorunun karışımı olarak gelişen tango, Feidman’ın parlak ustalığına eşsiz bir yön verdi.

Hüsnü Şenlendirici

1976 yılı Bergama doğumlu Hüsnü Şenlendirici, müzikal geleneğe sahip bir ailenin çocuğudur. Dedeleri Hüsnü Şenlendirici (klarnet, trompet), Fahrettin Köfeci (klarnet), ve babası Ergün Şenlendirici (trompet) gibi müzikal bir geleneğe sahip bir ailenin üyesi olan Hüsnü Şenlendirici, 5 yaşında klarnet çalmaya başlar. Özellikle 12 yaşına kadar Ege ve Anadolu’nun çeşitli kültürleriyle müzikal yolculuğa çıkar. 1988’de İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Çalgı Eğitim Bölümü’ne girer, 4 yıl sonra okuldan ayrılır.

Vurmalı çalgılar ustası Okay Temiz’in o yıllardaki “Magnetic Band” grubu ile çalmaya başlayan Şenlendirici, grupla birlikte yüzlerce festivalde Türkiye’yi temsil eder. O sırada, dünyaca ünlü “Embryo” grubunun albüm kaydında çalar ve birlikte turneye çıkarlar. Aynı zamanda, babası Ergun Şenlendirici’nin 6 kişilik grubu Laço Tayfa ile yurtdışında birçok önemli festivallere de katılan sanatçı, profesyonel müzik hayatını böylece zenginleştirir. Başta Türk Müziği’nin çeşitli dallarındaki sanatçılar olmak üzere, Türk Pop ve cazının önemli sanatçılarına sahne ve albüm kayıtlarında eşlik eder. Hüsnü Şenlendirici, grubu Laço Tayfa’dan bağımsız olarak Hüsn-ü Klarnet ve Hüsn-ü Hicaz adlı 2 albüm çıkarmıştır.

Giora Feidman: Klarnet
Hüsnü Şenlendirici: Klarnet
Guido Jäger: Kontrbas
Enrique Ugarte: Akordeon
Murat Çoşkun: Perküsyon
İlter Kurcala: Gitar

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme