‘Dünyanın müziği’ Eylül’de İstanbul’da

Konserler
Rock’n Coke, 6-7-8 Eylül tarihlerinde Hezarfen’de farklı coğrafyalardan melodileri buluşturacak. Festivalin Keşif Sahnesi’nde sanatçılar Güney Amerika’dan Balkanlar’a, Doğu Avrupa’dan Akdeniz’e kadar ...
EMOJİLE

Rock’n Coke, 6-7-8 Eylül tarihlerinde Hezarfen’de farklı coğrafyalardan melodileri buluşturacak.

Festivalin Keşif Sahnesi’nde sanatçılar Güney Amerika’dan Balkanlar’a, Doğu Avrupa’dan Akdeniz’e kadar dünya müziğinden örnekler verecek. Rock’n Coke 2013’ün programında Dünya Müziği (World Music) başlığı altında müzikleri, sahne performansları ve şovlarıyla keşfedilmeyi bekleyen birçok grup yer alıyor: Roman müziğinin son dönemdeki ateşli temsilcilerinden “Boban and Marko Markovic Orchestra” bunlardan biri. Balkan müziğini elektronikle birleştiren ve ülkemizde büyük bir hayran kitlesi bulunan “Shantel Bucovina Club Orkestar” da festivale katılan önemli gruplar arasında bulunuyor. Güney Amerika’nın coşkusunu Akdeniz’in esintisiyle buluşturan Che Sudaka da Rock’n Coke’a gelecek bir başka güçlü isim.

YEMEN BLUES

Keşif Sahnesi’ne çıkacak diğer gruplar ise şöyle: Geleneksel Roman müziğini yeni bir formda dinleyicilere sunan, ödüllü Macar grup “Parno Graszt”; DJ Stani Vana öncülüğünde kurulan, Bosnalı, Çek, Sırp ve Rus müzisyenlerden oluşan Avusturyalı müzik projesi “DelaDap”; farklılığını müzikle sınırlamayıp görsel bir şova dönüştüren komşu kıyılardan “Kadebostany”; Balkan, polka, klezmer ve Akdeniz müziğini elektrik gitarla birleştiren ve ara ara sertleştirerek bir İtalyan spagettisi kıvamına getiren “Figli Di Madre Ignota”; zamansız müzikleriyle ön plana çıkan Yemen ve Batı Afrika müziklerini funk, mambo ve caz tadında sentezleyebilme kabiliyetine sahip “Yemen Blues”; Amerika’nın ortabatısından gelen 60 ve 70’lerin blues-rock tınılarını yaşatan grup “Radio Moscow”.

YORA, KIRIKA, MABEL MATİZ

Rock’n Coke Keşif Sahnesi’nde Türk sanatçı ve gruplar da yer alacak: Özgün müziklerinin yanı sıra, bir o kadar bildik gelen şehir tınılarını besteleyen grup Yora; zeybekler, rebetikolar, gazeller, kasap havaları ve tangolarla süslü, her kulağa farklı bir tat verecek olan grup Kırıka; synth-pop, saykodelik ve yoğun bir rock’ı bir araya getiren Farfara; besteleriyle ön plana çıkan alternatif ve kendine has müzik üretme kabiliyetine sahip Mabel Matiz; Deniz Güngör’ün mucidi olduğu müzik aletinden çıkan dinlendirici seslerle Aquadrum; 12 yaşından beri müziğin içinden çıkmayan Çağrı Sertel’in başını çektiği Çağrı Sertel Band ve Serdar Barçın Band… Festival 10. yaşında, 100’ün üzerinde sanatçıyı İstanbul’daki müzikseverlerle buluşturmayı hedefliyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme