Central Park’ta Türk Rüzgarı

Konserler
Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Central Park’ta ”Summer Stage” yaz festivali kapsamında düzenlenecek konserin tanıtımı amacıyla konserin yapımcılarından Serdar İlhan ile m...
EMOJİLE

Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla Central Park’ta ”Summer Stage” yaz festivali kapsamında düzenlenecek konserin tanıtımı amacıyla konserin yapımcılarından Serdar İlhan ile müzisyenler Sertab Erener, Demir Demirkan, Engin Günaydın ve Emre Yılmaz Ayza Kafe’de basın toplantısı düzenledi. Türk gazetecilerle birlikte Amerikan medyasının da büyük ilgi gösterdiği basın toplantısında Erener ile Demirkan’ın ayrı gün ABD’de piyasaya çıkan çıkan albümleri de tanıtıldı.

Sertab Erener Central Park’ta konser vermenin çok güzel bir fırsat olduğunu belirterek ”Çok heyecanlıyız” dedi.

Serdar İlhan konuşmasında, konsere destek veren New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve New York Turizm ve Tanıtma Ataşesi Hasan Zöngür başta olmak üzere tüm sponsorlara teşekkür etti. İlhan konserin İstanbul’un zengin etnik mozağini yansıtacağını belirterek, sahne alacak müzisyenler arasında Yunanlı ve Ermeni asıllı müzisyenlerin de bulunduğunu bildirdi.

Demir Demirkan bu günün kendileri için çok güzel bir gün olduğunu vurgulayarak, ”Painted On Water-Suya Boyanmış” isimli albümlerinin de aynı gün ABD’de piyasaya çıktığını anlattı.

New York Gyspy All Stars grubunun müzisyenlerinden Engin Günaydın da konserde hem Sertab Erener ve Demir Demirkan’la hem de Hüsnü Şenlendirici ve Yunanlı klarnetçi Vassilis Saleas ile birlikte çalacaklarını ifade ederek projede yer almaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirtti.

Müzisyen Emre Yılmaz ise MFÖ ve Sertab Erener gibi büyük müzisyenlerle aynı sahneyi paylaşmaktan büyük onur duyduğunu ifade etti. Sertab Erener ile 12 yıl önce 15 yaşındayken beraber çalıştıklarını anlatan Emre Yılmaz, Central Park’taki konserin müthiş olacağına inandığını söyledi.

Demir Demirkan, Amerikalı bir gazetecinin Amerikalı müzisyenlerle çalışmanın nasıl olduğunu sorması üzerine, albüm için birlikte çalıştıkları yabancı müzisyenlerin son derece profesyonel olduğunu, onlara son derece güvendiklerini ve sonuçtan büyük mutluluk duyduklarını bildirdi. Sertab Erener de New York’ta ve Los Angeles’ta yaptıkları albüm hazırlıklarının videoya çekildiğini anlattı ve albümün önümüzdeki hafta Türkiye’de piyasaya çıkabileceğini ifade etti.

EYLÜL AYINDA ABD’DE TUR

Demirkan bir soru üzerine, Amerikalı dinleyicilerin Türk dinleyicilerden farklı olduğunu, Türk dinleyicilerin müzikle daha çok eğlenmeyi sevdiğini, Amerikalı dinleyicilerin ise sahneye odaklandıklarını belirtti. Sertab Erener ise aynı soruya yanıt verirken Amerikalı dinleyicilere şarkı söylemenin kendisi için son derece harika bir deneyim olduğunu ifade etti. Eylül ayında ABD’nin 7-8 kentini kapsayan tura çıkacaklarını bildiren Erener, bu kentler arasında Seatle, Los Angeles, Chicago, Boston, Washington ve New York‘un bulunduğunu söyledi.

Demir Demirkan Türk gazetecilerin soruları üzerine ise Central Park’ta ilk defa çalacağını bildirerek şöyle konuştu:

”New York’ta çok Türk yaşadığını biliyorum ve konserde çok fazla Türk olacak. Konseri Central Park’ta vermek gerçekten özel bir durum çünkü New York’a gelip de burada çalacak çok fazla Türk sanatçı olduğunu düşünmüyorum ve bu benim başıma geldiği için özellikle de daha yeni çıkmış bir projeyle bunu yapabiliyor olduğum için kendimi şanslı görüyorum.”

Demirkan, özellikle Türk seyircisinin türkü gibi Anadolu ögelerini Batı müziği formunda yorumlayan albümlerini nasıl karşılayacaklarını çok merak ettiğini belirtti.

ERENER: ”ÇOK HEYECANLIYIZ”

Sertab Erener de 1992’de ilk kez albüm çıkardıktan sonra İstanbul’da Hisar’da verdiği konserde çok heyecanlandığını ve basın toplantısına çıkamadığını anlattı. Son albümlerine 2 yıldır çok emek verdiklerini söyleyen Erener, şimdi New York’un son derece sembolik mekanlarından biri olan Central Park‘ta konser vermelerinin güzel bir fırsat olduğunu belirtti.

Erener ”Gelecek olanların da umuyorum ki hoşlarına gidecek bir performans sergileyeceğiz” dedi. Erener bir soru üzerine hem Türkiye’de, hem de New York’ta müzik çalışmalarına devam edeceklerini, yaz aylarında kendisinin ve Demirkan’ın Türkiye’de televizyon programları ve konserleri olacağını, yorucu da olsa Türkiye ve New York arasında gidip gelmeye devam edeceklerini söyledi.

Demirkan bir soru üzerine albümlerinin Avrupa’da ve belki Uzak Doğu’da da piyasaya çıkacağını belirterek, bu sürecin 2 yıl süreceğini ve bu yüzden 2 yıl sonra yeni bir albüm yapmayı düşündüklerini ifade etti.

BAŞKONSOLOS SAMSAR

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da gazetecilere yaptığı açıklamada, New York’ta Central Park’ta her yıl yapılan yaz konserlerinin nadir olarak ülkelerin öne çıkarıldığı bir etkinlik olduğunu ancak bu yıl Türkiye’yi ve müziğini tanıtıma öncelik verildiğini ve bu yüzden son derece gururlu olduklarını dile getirdi.

Türkiye’den kendi alanlarında üst düzeyde bulunan müzisyenlerin Central Park’ta sahneye çıkacaklarını bildiren Samsar, bu müzisyenlerin bir nevi ”rüya takımı” olduklarını söyledi.

Samsar, Central Park’ta 5 bin kişinin konserleri aynı anda dinleyebildiğini bildirerek, ”Konserlerin tamamen dolu olacağını tahmin ediyorum. Hem Türkiye’nin hem İstanbul’un müziğini, mozağini yansıtan bir ekip olacak, güzel bir karışım olacak, devlet olarak destek verdik, desteğimiz devam edecek” diye konuştu.

New Yorklulara ücretsiz verilecek İstanbul Live konserinde Mazhar Fuat Özkan, Sertab Erener-Demir Demirkan, Hüsnü Şenlendirici ve Yunanlı klarnetçi Vassilis Saleas ile New York Gypsy All Stars grubu ve misafir müzisyenler olarak da Brooklyn Funk Essentials grubu ile Emre Yılmaz sahne alacak. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme