Marangoz Atölyesinden İlahi Albümüne

Albümler
Her şey bir marangoz atölyesinde başladı. Hacı Mustafa ilahi söylerken, bazı arkadaşları zikir çekti bazıları da tahtalara vurarak ritim tuttu. Ardından ortaya Grup Tillo çıktı. Dört farklı dilde ilah...
EMOJİLE

Her şey bir marangoz atölyesinde başladı. Hacı Mustafa ilahi söylerken, bazı arkadaşları zikir çekti bazıları da tahtalara vurarak ritim tuttu. Ardından ortaya Grup Tillo çıktı. Dört farklı dilde ilahi söyleyen grup, STV’de katıldıkları programın ardından Twitter’da çok konuşulan konular arasına girdi. Grup, üç aylarda 6’ncı albümlerini çıkarmayı planlıyor.

Grup Tillo; kendilerine has müzik tarzıyla Türkçe, Kürtçe, Zazaca ve Arapça olmak üzere dört farklı dilde ilahi söylüyor. Müziklerinde defi de kullanan grup, diğer ilahi gruplarından ayrılıyor. İlahileri önceleri Zazaca söyleyen grup, demokratik açılımdan sonra ise Kürtçe de seslendiriyor. Samanyolu Televizyonu’ndaki kandil programına çıkmaları Grup Tillo’yu sosyal medyada zirveye taşıdı. Programın ardından grup Twitter’da Türkiye’de birinci, dünya çapında ise beşinci sıraya yükseldi.

Grup Tillo’nun hikâyesi Hacı Mustafa Kadaş, Celal İnan, Veysel Özkalkan ve İhsan Kadaş ile marangoz atölyesinde başlıyor. Hacı Mustafa mobilya atölyesinde ilahi söylerken bir kısmı zikir çeker, bir kısmı da dolaplara vurarak ritim tutar. Çocukluklarından beri zikir ve ilahi ortamlarında bulunan ve akraba bağları da bulunan grup üyeleri, zamanla bu işi profesyonelliğe dönüştürür. Doğu’nun zengin dergâh ve zikir kültüründen yararlanan grup, dergâh ve zikir ortamlarında, mezuniyet törenlerinde ve Kanal Urfa’da müziklerini icra ederek isimlerini duyurur. Grubun tek müzik eğitimli üyesi şan eğitimi alan Celal İnan. Grup usta-çırak ilişkisi içinde yetişiyor. 48 yaşındaki Hacı Mustafa kâh atölyede, kâh dergâhlarda diğerlerinin öğretmeni oluyor. Grup Rahmet adıyla çıkış yapan grup ilk albümlerini 1991 yılında ‘Ağla Gönül’ ismiyle piyasaya çıkarır. Ancak 1993 yılında Mustafa Kadaş’ın kardeşi İhsan Kadaş’ın vefatı üzerine grup albüm çalışmalarına uzun bir süre ara verir. 2006’da Resule Hasret albümüyle yeniden müzikseverlerle buluşan ekip, isimlerini Grup Tillo olarak değiştirir.

Diyarbakırlı olan Grup Tillo, Tillolular ile gönül bağlarından dolayı bu ismi taşıyor. Bölge halkı onları ‘aydınlar, yüksek ruhlar’ anlamına gelen Tillo diye anıyor. Batman, Siirt, Muş, Van, Bitlis, Mardin, Şanlıurfa, Adana, Gaziantep, Antalya, İzmir ve Kayseri gibi illerde konser veren grup, demokratik açılımdan sonra hayatlarının kolaylaştığını belirtiyor. Nerede sünnet ve nişan olsa yer ayırt etmeden icabet ediyorlar. Celal İnan, "Önceden insanlar bizi çağırırken millet ne der diye endişe ediyorlardı. Ama şimdi bu tabular yıkıldı." diyor.

Zaman