Zeytinburnu Kültür Sanat Sezonu Mehmet Özçay Ağaç Portreleri Fotoğraf Sergisi ile Cuma 19.00’da Açılıyor

Kültür Sanat
Fotoğrafın taşınabilir makinelerin ortaya çıktığı 18. Yüzyıldan itibaren hayatımızdaki yerini sürekli artırdığı malumumuz. Çağımızda fotoğrafın hayati olduğu günlerden, hayatın fotoğraf olduğu günlere...
EMOJİLE

Fotoğrafın taşınabilir makinelerin ortaya çıktığı 18. Yüzyıldan itibaren hayatımızdaki yerini sürekli artırdığı malumumuz. Çağımızda fotoğrafın hayati olduğu günlerden, hayatın fotoğraf olduğu günlere geldik. Elbette fotoğraf hayatımızdaki hacmini artırdığı haliyle çok önemli bir belge, bir bilgi, vizörden görünenin temsilcisi ve bir “mühürlenmiş zaman”. Bu fotoğrafın bir yüzü özellikle sevgili Ara Güler üstadımızın bizimki de “yarım sanat” dediği yer. Fakat fotoğrafın bir varlığın temsilcisi olmanın ötesine geçtiği yerde diğer “yarım”ın eklendiği fotoğraf sanatı var. Burada fotoğraf zamanı, vizörden görüneni ve dönemi, temsil etmeye devam ederken, bizzat kendisi de bir varlığa dönüşüyor. Sanat eseri olarak fotoğraf zihnen algılayabilenin ötesine taşıyor izleyenlerini.

Sizlere takdim ettiğimiz “Ağaç Portreleri” dünyada hat sanatının üstatlarından Hattat Mehmet Özçay’ın yakın dostları dışında bilinmeyen fotoğraf çalışmalarından oluşuyor. İnsanlığın teknolojik gelişmeleri kullanarak vahşiliğini artırdığı, insanlıktan çıktığı zamanda yaşıyoruz. Sergideki eserler tabiatı esir alarak bütün dengeleri bozan ve birçok canlı türünü yok eden bu vahşilik karşısında bir insanlık manifestosu oluşturuyor. Sanatçı hayatı boyunca doğa ile yaşadığı meşkin ağaç portreleriyle kurduğu aşkın tadını çalıyor zihinlerimize. Her bir eserde Özçay’ın karelerinde yeniden hayat bulan bir ağaç ile tanışıyoruz. Özçay ağaçları muhataplarında temsilin ötesinde bizatihi bir varlığa dönüşüyorlar ve sanat dünyamızdaki yerlerini alıyorlar.

Bir sanat disiplininde büyük eserler vermiş bir sanatçının, tutku olarak başladığı başka bir sanat disiplindeki başyapıtlarına tanıklık ettiğimiz Ağaç Portreleri sergisi, Ömer Faruk Şerifoğlu’nun  küratörlüğü ve titizlikle yönettiği bir süreçle gerçekleşti. Şerifoğlu’un sanatçıyla konuşarak hazırladığı konuya ilişkin makalenin yan ısıra Fotoğraf üstadı İzzet Keribar ve kataloğun görsel tasarımını da üstlenen fotoğraf sanatçısı dostumuz Abdüsselam Ferşatoğlu’nun yetkin metinleri kataloğa değer kattı.

Mehmet Özçay Ağaç Portreleri Fotoğraf Sergisi
Açılış: 1 Ekim Cuma Saat: 19.00
Sergi Süresi: 1 Ekim- 15 Kasım 2021
Yer: Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi
Küratör : Ömer Faruk Şerifoğlu