Yayıncı bulamazken bestseller oldular!

Yazarlar
AYŞE KULİN ‘Adı Aylin’ Ülkemizde son yıllarda en çok okunan yazarlardan olan Ayşe Kulin, yıllarca medyada çalışmasına rağmen ilk yazdıklarını yayınlatmakta zorlandı. 20 yılı aşkın bir süre...
EMOJİLE

AYŞE KULİN
‘Adı Aylin’

Ülkemizde son yıllarda en çok okunan yazarlardan olan Ayşe Kulin, yıllarca medyada çalışmasına rağmen ilk yazdıklarını yayınlatmakta zorlandı. 20 yılı aşkın bir süre kitaplarına yayıncı bulamadı. En büyük çıkışı yaptığı ‘Adı Aylin’ romanı için avans talebi reddedilen Kulin, yayınevi aylarca cevap vermeyince başkasıyla anlaştı.

ORHAN PAMUK
‘Cevdet Bey ve Oğulları’

Orhan Pamuk ilk romanı ‘Cevdet Bey ve Oğulları’nı 20’li yaşlarının başında yazdı. Bu kitapla 1979’da prestijli bir ödül de aldı. Ancak genç Pamuk’un ilk kitabına yayıncı bulabilmesi için üç yıl uğraşması, hatta gazete ilanı vermesi gerekti. 

GÜLTEN DAYIOĞLU 
‘Fadiş’

Çocuk edebiyatında fenomen olan Gülten Dayıoğlu’nun ilk romanı ‘Fadiş’, yayıncı bulabilmek için yıllarca bekledi. Ancak, sonraki yıllarda çocuk edebiyatında yeni bir dönem başlattı. 

OĞUZ ATAY
‘Tutunamayanlar’

Oğuz Atay’ın ‘Tutunamayanlar’ı bugün edebiyatımızın en seçkin eserleri arasında kabul ediliyor. Ancak ilk başta yayıncıların çoğu kitaba göz attıktan sonra olumsuz cevap verdi. Roman yayınlandığında ise uzun süre görmezlikten gelindi. 

BUKET UZUNER 
‘Benim Adım Mayıs’

Gezi yazıları ve öyküleri, çok okunanlar arasında yer alan Buket Uzuner, ilk romanını kabul ettirecek yayınevi bulamamıştı. ‘Benim Adım Mayıs’, sonraki yıllarda büyük başarı yakaladı. 

F. SCOTT FITZGERALD
‘Muhteşem Gatsby’

Bugün Amerikan edebiyatının en iyi yazarları arasında gösterilen F. Scott Fitzgerald, büyük romanı ‘Muhteşem Gatsby’yi 1922’de yazdığında yayınevinden aldığı ret cevabı şöyleydi: “Kitaptan ‘Gatsby’ karakterini çıkarırsanız, düzgün bir roman yazmış olacaksınız.” ‘Muhteşem Gatsby’; bugün 20’nci yüzyılın en iyi 100 romanı arasında gösteriliyor. 

STEPHEN KING
‘Carrie’

Korku romanlarının ünlü yazarı Stephen King, 16 yaşında dergilere hikayeler yazmaya başladı ancak bunları yayınlatmak için 20 yaşına kadar beklemek zorunda kaldı. Yayıncılardan aldığı ret cevaplarını duvarına asan King, şöyle diyor: “Sonunda duvarım, ret cevaplarının ağırlığını taşıyamaz hale geldi.” 

CHUCK PALAHNIUK
‘Görünmez Canavar’

Palahniuk’un ‘Dövüş Kulübü’nü bilmeyen yok. Bu kitaptan önce ‘Görünmez Canavar’ı yazan Palahniuk, romanın fazla rahatsız edici olması sebebiyle yayıncılar tarafından reddedildi. Bu kitabın geri çevrilmesi Palahniuk’u ‘Dövüş Kulübü’nü yazmaya yönlendirdi ve bu kitapla büyük başarı yakaladı. Palahniuk, ‘Dövüş Kulübü’nün başarısı sayesinde, yayınevlerinin reddettiği ilk kitabı için yeni teklifler almaya da başladı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme