Yaşar Kaya, 21 yıl sonra Türkiye’ye dönüyor

Yazarlar
Kapatılan Demokrasi Partisi’nin (DEP) kurucusu ve yazar Yaşar Kaya, 21 yıl sonra Türkiye’ye dönüşüne ilişkin, “Yeni bir sürece girildi. Ben 74 yaşındayım ve Türkiye’de çeşitli ...
EMOJİLE

Kapatılan Demokrasi Partisi’nin (DEP) kurucusu ve yazar Yaşar Kaya, 21 yıl sonra Türkiye’ye dönüşüne ilişkin, “Yeni bir sürece girildi. Ben 74 yaşındayım ve Türkiye’de çeşitli süreçleri yaşadım. Biz barışa destek vermek için her zaman varız” dedi.

Almanya’da 21 yıldır yaşayan Kaya, Türkiye’ye gidecek uçağa binmek üzere geldiği Frankfurt Havalimanı’nda AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatının en mutlu günlerinden birini yaşadığını belirterek, ailesine ve dostlarına kavuşacağı için heyecanlı olduğunu söyledi. İlk olarak avukatıyla yargılandığı mahkemeye giderek ifade vereceğini dile getiren Kaya, şöyle konuştu:

YAŞAR KAYA KİMDİR?

“Biz Türk ve Kürt aydınları 50 yıldır Türkiye’de eksiksiz bir demokrasi arzusu içindeyiz ve bunun tahakkuk etmesini istiyoruz. Türkiye’ye eksiksiz bir demokrasi gelirse herkes rahat edecektir. Şimdi bunun adımları atılıyor.”

Daha sonra İstanbul’a geçeceğini ifade eden Kaya, geçmişte haklarındaki çıkan kararlar nedeniyle Türkiye’ye gidemeyenlerin artık geri dönebileceğini söyledi. 

Kaya, Türkiye’de başlatılan çözüm sürecine ilişkin “Yeni bir sürece girildi. Ben 74 yaşındayım Türkiye’de çeşitli süreçleri yaşadım. Biz barışa destek vermek için her zaman varız. Barış insanıyız ve barışın olması için de her zaman gayret sarf edeceğiz. Sayın Başbakan, belirli adımları atmakla çok haklı. Çünkü büyük bir güçle iktidar partisinin başkanı. O da dünyadaki gibi eksiksiz bir demokrasinin Türkiye’de var olmasına gayret ediyor. Biz de yardımcı olacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“Çözüm süreci olmasaydı, Türkiye’ye gidemezdik”

Artık Avrupa’da kalma niyetinde olmadığını ve yaşamını Türkiye’de sürdürmeye devam edeceğini ifade eden Kaya, şunları kaydetti:

“Sürgün, bir açık hava hapisanesidir, insanın kişiliğinden bir şeyler koparan… Hasret dolu günler, aylar, yıllar insanı yıpratıyor. Ayrıca ailenize, insanlarınıza, dostlarınıza kavuşacaksınız. Benim için iyi olacak hem moral bakımından hem de ailem açısından iyi olacak. Çözüm süreci olmasaydı, bu adımlar atılmasaydı Türkiye’ye gidemezdik çünkü mahkemenin tutuklama kararı vardı.”

Kaya’yı havalimanından uğurlayan Hollanda’da yaşayan yeğeni Namdar Çamlıbel ise 21 yıl sonra dayısının Türkiye’ye dönebilmesine sevindiklerini ve Kaya’yı Ankara’da eşi, kızı, kardeşi ve dostlarının beklediğini söyledi. 

Kaya ile Ankara’ya gidecek avukatı Vedat Akay da “Daha önce açılmış bir davadan dolayı tutuklama kararı vardı. Mahkemeye müracaat edildi ve 3 ay içerisinde gelip Türkiye’de ifade verilmesi durumunda tutuklama kararının kaldırılacağı bize yazılı olarak taahhüt edildi. Yaşar Bey buna istinaden Türkiye’ye gidip ifade verecek” dedi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, sağlık durumlarını ve yaşlarının ilerlemiş olmasını dikkate alarak 6 Mart’ta kapatılan Demokrasi Partisi’nin (DEP) Genel Başkanı Yaşar Kaya, Yusuf Serhat Bucak ve Şerafettin Kaya’ya 3 ay içinde Türkiye’ye gelmeleri halinde “tutuklanmama güvencesi” vermişti. Kaya, ifade vermesi durumunda CMK’nın “Sanığa verilecek güvence belgesi” başlıklı 246. maddesi uyarınca tutuklanmayacak.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme