Orhan Kemal Ödülü Livaneli’nin

Yazarlar
Orhan Kemal Kültür Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2009 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu bugün bir araya geldi. Tahsin Yücel, Osman Şahin, İnci Aral, Semih Gümüş, Refik Dur...
EMOJİLE

Orhan Kemal Kültür Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2009 yılı Orhan Kemal Roman Armağanı Seçiciler Kurulu bugün bir araya geldi.

Tahsin Yücel, Osman Şahin, İnci Aral, Semih Gümüş, Refik Durbaş, Özdemir İnce ve A. Kemali Öğütçü’den oluşan kurul, "38. Orhan Kemal Roman Armağanı"nın, Zülfü Livaneli’nin Remzi Kitabevi’nce yayımlanan "Son Ada" adlı romanına verilmesini uygun buldu.

Ödül töreni, Orhan Kemal Kütüphanesi Konferans Salonu’nda 2 Haziran’da gerçekleştirilecek.
 

Son Ada

Zülfü Livaneli
Remzi Kitabevi
Basım Tarihi : 09 – 2008
Sayfa Sayısı : 184

Darbeci bir başkan, emeklilik yıllarını geçirmek üzere, herkesin her şeyiyle hoşnut olduğu cennet bir adaya yerleşir. Başkan, ruhuna dek işlemiş olan yıkıcılık potansiyelini, geçmiş politik gücünden de yararlanarak kullanmaya kararlıdır. Bu doğrultuda tüm adayı etkileyecek müdahalelere girişir.

Önceleri sıradan görünen bu müdahaleler, sonunda düşmanı düşmana kırdırmaya dek varacaktır. Başta martılar olmak üzere, ada halkı dahil tüm canlılar Başkan’ın acımasızlığından payını alacaktır. Bu arada durdurulamaz görünen bu gidişe direnen bazı sesler de vardır… Livaneli Son Ada’da, düşsel bir ülkede yaşanan aslında hepimizin aşina olduğu olayları alegorik bir anlatımla verirken, politik ve kişisel ihtiraslarla topluma ve doğaya müdahalelerin sonuçlarını da gözler önüne seriyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme