Meryem Cemile vefat etti

Yazarlar
Alman Yahudisi bir ailenin kızıyken İslam’ı seçen ve yazdığı kitaplarla İslam dünyasında büyük ilgi gören Meryem Cemile vefat etti. Meryem Cemile, İslam ve Çağdaş Öncüleri, İslam ve Oryantalizm ...
EMOJİLE

Alman Yahudisi bir ailenin kızıyken İslam’ı seçen ve yazdığı kitaplarla İslam dünyasında büyük ilgi gören Meryem Cemile vefat etti. Meryem Cemile, İslam ve Çağdaş Öncüleri, İslam ve Oryantalizm kitaplarının yazarıydı.

Önceki adı Margaret Marcus olan Meryem Cemile, 1934 yılında New York’ta doğmuştu. Felsefe eğitimi gören Cemile, 1961 yılının Ramazan ayında İslam’ı seçerek Pakistan’a yerleşti.
Cemile, Pakistanlı Müslüman alim Mevdudi’nin manevi kızıydı. Cemaati İslami liderlerinden Muhammed Yusuf Han ile evli olan Cemile, beş çocuk annesiydi.

Filistinli mülteci Ahmed Halil’in hikayesini anlattığı ilk kitabını 17 yaşında kaleme alan Cemile’nin toplam 17 kitabı ve 70’in üzerinde kitapçığı bulunuyor.

Cemile’nin “Kendini Mahkum eden Batı”, “İslam ve Çağdaş Öncüleri”, “Mevdudi ile Mektuplaşmalar”, “Oryantalizm”, “Batı Uygarlığı ve İnsan” isimli eserleri Türkçe’ye çevrildi.

Dünya Bülteni

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme