Büyük Üstad’ın Ardından 26 Yıl

Yazarlar
Necip Fazıl Kısakürek, Çemberlitaş, İstanbul’da 26 Mayıs 1904 tarihi, Perşembe günü sabaha karşı doğdu. Babası Abdülbaki Fazıl Bey, Mekteb-i Hukuk mezunu olup Bursa’da âzâ müla...
EMOJİLE

Necip Fazıl Kısakürek, Çemberlitaş, İstanbul’da 26 Mayıs 1904 tarihi, Perşembe günü sabaha karşı doğdu. Babası Abdülbaki Fazıl Bey, Mekteb-i Hukuk mezunu olup Bursa’da âzâ mülazımlığı, Gebze savcılığı ve ömrünün son yıllarında Kadıköy hakimliği görevlerinde bulundu. Annesi Mediha Hanım ise Girit muhacirlerindendi. Necip Fazıl’ın çocukluğu dedesinin Çemberlitaş’taki konağında dadılar, mürebbiyeler ve lalaların arasında geçti. Dedesi Maraşlı Kısakürekzade Mehmet Hilmi Efendi, kendi babasının adı olan Ahmet Necib adını torununa verdi. Necip Fazıl adı babasının adı ile birleşerek ortaya çıktı.

Necip Fazıl, dört-beş yaşında iken, dedesinden okuma-yazmayı öğrendi. 1912 yılında Gedikpaşa Fransız Mektebi’nde okudu. Ardından Amerikan Mektebi’nde okumaya başlamış ve sırasıyla Büyük Dere Emin Efendi Mahalle Mektebi’nde, Büyük Reşit Paşa Nümûne Mekebi’nde okudu ve Vaniköy Rekber-i İttihad Mekteb-i Fünunu Bahriye’ye (Askerî Deniz Lisesi) girdi. Bu sırada babası annesinden ayrıldı ve başka biriyle evlendi. Bahriye Mektebi’ndeki hocaları arasında dönemin ünlülerinden Yahya Kemal Beyatlı, Ahmet Hamdi (eski Diyanet İşleri Başkanı), Hamdullah Suphi Tanrıöver, Hüseyin Cahit Yalçın ve İbrahim Aşkı gibi isimler vardı. 29 Kasım 1920 tarihinde babası öldü. Bahriye Mektebi’nden ayrılan Necip Fazıl, 1921 yılında Darülfünun Felsefe Bölümü’nde okumaya başladı. Bu öğrenimini de tamamlayamadı ve hükümetin açtığı bir yarışmayı kazanarak burs almaya başladı. Felsefe öğrenimi için Paris’e gitti.

Çalışmaları

12 yaşında şiire başlayan Necip Fazıl’ın ilk şiir kitabı daha 17 yaşında iken yayınlandı ve şiirleri M.E.B’in ders kitaplarında okutuldu. Genç yaşta yazdığı tiyatro eserleri, dönemin tiyatrolarında aylarca kapalı gişe sahnelendi. Paris dönüşü yayımladığı Örümcek Ağı ve Kaldırımlar adlı şiir kitapları onu çok genç yaşta ünlü yaptı. Henüz otuz yaşına basmadan çıkardığı yeni şiir kitabı Ben ve Ötesi (1932) ile takdir toplamayı sürdürdü. Yine MEB’in yayınladığı bir Türk şairleri Anatolojisi kitabında, ‘N.F. Kısakürek herkes tarafından en iyi şair olarak kabul edilmese bile, Ben ve Ötesi Türk Edebiyatının en kuvvetli şiir kitabı olsa gerek, denir. Meslektaşları tarafından da çok sevilen şair "Üstad Necip Fazıl Kısakürek", olarak anılmaya başlandı.

Şöhretinin zirvesinde iken felsefi arayışlarını sürdürüp içinde yeni bir dönemin doğum sancısını hisseden Necip Fazıl için 1934 yılı gerçekten de hayatının yeni bir dönemine başlangıç olur. 30’lu yaşlarında bohem hayatını en koyu rengiyle yaşadığı günlerde Beyoğlu Ağa Camii’nde vaaz vermekte olan Abdülhakim Arvasi ile tanışır ve bir daha ondan kopamaz.

Daha sonraları onun için; 1940 yılında;

"Allah dostunu gördüm, bundan altı yıl evvel,
Bir akşamdı ki, zaman donacak kadar güzel."

“Bana, yakan gözlerle, bir kerecik baktınız;
“Ruhuma, büyük temel çivisini çaktınız!”

diyeceği bu büyük insan, onun hayatında yeni bir devrin başlamasına vesile olur ve üstat, hayatında meydana gelen bu değişikliği şu mısralarla özetler:

“Tam otuz yıl saatim işlemiş ben durmuşum;
Gökyüzünden habersiz, uçurtma uçurmuşum…”

Bu tanışma onun hayatında dönüm noktası oldu. İslami kimliği ile öne çıkmaya başladıktan sonra ders kitaplarından şiirleri ve fikirleri çıkarıldı. Necip Fazıl’ın hemen tümünde üstün bir ahlak felsefesinin savunulduğu tiyatro eserlerini birbiri ardına edebiyatımıza kazandırması bu döneme rastlar.

Tohum, Para, Bir Adam Yaratmak, Nam-ı Diğer Parmaksız Salih gibi piyesleri büyük ilgi görür. Bu eserlerden Bir Adam Yaratmak, Türk tiyatrosunun en güçlü oyunlarındandır. Cinnet Mustatili adlı eserinde hapishane anıları yer alır. Sık sık kapatılan ve çeşitli bahanelerle toplatılan Büyük Doğu’nun çıkmadığı sürelerde günlük fıkra ve çeşitli yazılarını Yeni İstanbul, Son Posta, Babıalide Sabah, Bugün, Milli Gazete, Her Gün ve Tercüman gazetelerinde yayınladı.

Büyük Doğu Hareketi’ni başlattığı Büyük Doğu dergisinde çıkan yazılarıyla İsmet Paşa ve tek parti (CHP) yönetimine şiddetli bir muhalefet sürdürmesi sonucu hakkında açılan çok sayıda davada yüzlerce yıl hapsi istendi. 163. maddeye aykırı bulunan yazıları ile birkaç yılda bir hapse mahkûm oldu.

1980’de Kültür Bakanlığı Büyük Ödülü’nü, İman ve İslam Atlası adlı eseriyle fikir dalında Millî Kültür Vakfı Armağanı’nı (1981), Türkiye Yazarlar Birliği Üstün Hizmet Ödülü’nü (1982) almıştır. Ayrıca Türk Edebiyatı Vakfı’nca 1980’de verilen beratla ‘Sultan-üş Şuara’ (Şairlerin Sultanı) unvanını kazandı.

 Eserleri

   1. Cinnet mustatili (Yılanlı Kuyudan)
   2. Nam-ı Diğer Parmaksız Salih
   3. Bir Adam Yaratmak
   4. Çile
   5. Kafa Kâğıdı
   6. O ve Ben
   7. Yunus Emre – Kanlı Sarık
   8. At’a Senfoni
   9. Para – Mukaddes Emanet
  10. Sahte Kahramanlar – İman Ve Aksiyon – Özlediğimiz Nesil – İslam Ve Öbürleri
  11. Hazret-i Ali
  12. Tanrı Kulundan Dinlediklerim
  13. İhtilal
  14. Moskof
  15. Tohum – Künye
  16. Aynadaki Yalan
  17. Reis Bey – Parmaksız Salih
  18. Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu
  19. Babıali
  20. Sosyalizm Komünizm ve İnsanlık
  21. Hitabeler
  22. Peygamber Halkası
  23. İbrahim Ethem – Abdülhamid Han – Siyah Pelerinli Adam
  24. Hesaplaşma – Tarihte Yobaz Ve Yobazlık – Türkiye Ve Komünizm
  25. Esselam
  26. Dünya Bir İnkılap Bekliyor – Yolumuz, Halimiz, Çaremiz – Ruh Muvazenesi – Her Cephesiyle Komünizm
  27. Hac
  28. Tarih Boyunca Büyük Mazlumlar
  29. Türkiye’nin Manzarası
  30. Çerçeve – 1
  31. Nur Harmanı
  32. İman ve İslam Atlası
  33. Müdafaalarım
  34. Veliler Ordusundan 333 (Halkadan Pırıltılar)
  35. Benim Gözümde Menderes
  36. İdeolocya Örgüsü
  37. Mümin Kafir – Vecdimin Penceresinden – Bir Pırıltı Binbir Işık
  38. Senaryo Romanlarım: Sen Bana Ölümü Yedirdin – Deprem (Çile) – Katibim – Villa Semer – Vatan Şairi Namık Kemal – Canım İstanbul – Ufuk Çizgisi – Son Tövbe – En Kötü Patron
  39. Çöle İnen Nur
  40. Son Devrin Din Mazlumları
  41. Öfke ve Hiciv
  42. Sabır Taşı – Ahşap Konak
  43. Ulu Hakan II. Abdülhamid Han
  44. Başbuğ Velilerden 33 (Altun Halka)
  45. Çerçeve – 2
  46. Konuşmalar
  47. Rabıta-i Şerife
  48. Doğru Yolun Sapık Kolları
  49. Başmakalelerim – 1
  50. Tasavvuf Bahçeleri
  51. Çerçeve – 3
  52. Namık Kemal
  53. Hücum ve Polemik
  54. Rapor – 1 – Rapor – 2 – Rapor – 3
  55. Rapor – 4 – Rapor – 5 – Rapor – 6
  56. Rapor – 7 – Rapor – 8 – Rapor – 9
  57. Rapor – 10 – Rapor – 11 – Rapor – 12 – Rapor – 13
  58. Yeniçeri
  59. Reşahat
  60. Başmakalelerim – 2
  61. Mektubat
  62. Başmakalelerim – 3
  63. Çerçeve – 4
  64. Gönül Nimetleri
  65. Edebiyat Mahkemeleri – Doğu Edebiyatı – Dil Raporları –
  66. Çerçeve – 5
  67. Hadiselerin Muhasebesi . 1
  68. Sakarya Türküsü
  69. Kaldırımlar
  70. Vahdeddin

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme