Bilimkurgu Yazarı Ballard Öldü

Yazarlar
2. Dünya Savaşı dönemindeki Şangay’da geçirdiği tutsaklık yıllarından esinlenerek ”Güneş İmparatorluğu” (Empire of the Sun) adlı tanınmış kurmaca romanını yazan İngiliz yazar James G...
EMOJİLE

2. Dünya Savaşı dönemindeki Şangay’da geçirdiği tutsaklık yıllarından esinlenerek ”Güneş İmparatorluğu” (Empire of the Sun) adlı tanınmış kurmaca romanını yazan İngiliz yazar James Graham Ballard 78 yaşında, Londra’da öldü.

Balllard, uzun süredir prostat kanseri ile mücadele ediyordu.

Steven Spielberg tarafından beyazperdeye aktarılan ve dünya çapında büyük ilgi gören ”Güneş İmparatorluğu", yazarın Türkçe’ye çevrilerek basılan eserleri arasında yer alıyor.

Yazarın Türkçe’ye çevrilen eserleri arasında Çarpışma (Crash), Beton Ada (Concrete Island), Sınırsız Rüyalar Diyarı (The Unlimited Company), Cennete Bir Koşu (Rushing to Paradise), Kokain Geceleri (Cocaine Nights), Milenyum İnsanları (Millenium People), Süper Kent (Super-Cannes) ve Yakın Geleceğin Mitosları (Myths of Near Future) da bulunuyor.

James Graham Ballard kimdir?

15 Kasım 1930’da Şanghay’da doğan İngiliz asıllı bilimkurgu yazarıdır. Bilimkurgu edebiyatta teknoloji tapınmacılığına karşı çıkan Yeni Dalga’nın seçkin temsilcilerindendir.

Ballard ve ailesi Pearl Harbour baskınından sonra diğer yabancılarla birlikte bir sivil tutsak kampına gönderildi. 1942 yazından savaşın bitimine kadar burada kaldılar. Ballard, tutsak kampında yaşadıklarını temel alarak 1984’te Güneş İmparatorluğu (Empire of the Sun) adlı kurmaca kitabını yazdı. Bilim ve teknolojiye karşıt tutumunun şekillenmesinde, bu dönemdeki tutsaklar kampı, savaşın meydana getirdiği yıkım ve felâket gibi dramatik tecrübelerin büyük etkisi olduğu düşünülür. Özellikle atom bombasının meydana getirdiği fâcia, Ballard’ın eserlerinde kıyamete özgü felâketlerle imgesini bulur.

1946’da İngiltere’ye yerleşen Ballard, 1949’da psikiyatri okumak amacıyla Cambridge’de üniversiteye gitti. Üniversitede ruhtahlili (psikanaliz) ve gerçeküstücülükten etkilenerek yazdığı öncü kurmaca hikâyelerle yazarlığı da bir meslek olarak düşünmeye başladı. İki yıllık üniversite yaşantısından sonra Kanada’ya giderek Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) katıldı. 1954’te Hava Kuvvetleri’ni bırakarak İngiltere’ye döndü ve bir yıl sonra evlendi. 1956’da üç çocuğundan ilki doğdu ve aynı yıl Prima Belladonna adlı ilk öyküsü Science Fantasy dergisinde yayımlandı. 1962’deki ilk romanına (The Drowned World) kadar öykülerle bu dergide adından söz ettirdi. Bu romanın diğer kıyamet sonrası kurmacalardan farkı başkarakterin, buzulların erimesiyle oluşan felâketi ve kargaşayı hoş karşılayan biri olmasıdır. Ardından yazdığı kitaplarla bu alanda kendini kanıtlayıp tam-zamanlı bir yazar olarak hayatına devam etmiştir.

En çok konuşulan romanlarından biri olan Çarpışma’da (Crash) cinsel arzular ve teknoloji harikası arabalar arasında ilişki kurarak olay yarattı. Bu kitap aynı adla 1996’da David Cronenberg tarafından sinemaya uyarlandı ve müstehcenlik uyarısıyla sansür tartışmalarına sebep oldu. Bu tartışmaların ardından film sansüre uğramadan gösterime girdi ve Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme