ABD’de 2 polis öldürüldü

Yazarlar
  New York polisi, Brookyln’in Bedford-Stuyvesant bölgesinde duran polis devriye aracına yerel saatle 14.50’de saldırıldığını açıkladı. Aracın içinde oturan iki polis memurunu yakın m...
EMOJİLE

 

New York polisi, Brookyln’in Bedford-Stuyvesant bölgesinde duran polis devriye aracına yerel saatle 14.50’de saldırıldığını açıkladı. Aracın içinde oturan iki polis memurunu yakın mesafeden silahla vurarak öldüren 28 yaşındaki Ismaaiyl Brinsley, daha sonra gittiği metro istasyonunda kendisini de öldürdü.

Yerel medya 28 yaşındaki siyah ABD’li Brinsley’in sosyal medyada polisi eleştiren ifadeler kullandığını bildirdi.

Polis, Brinsley’in Cumartesi günü Maryland Eyaleti’nde kız arkadaşını silahla yaraladıktan sonra Brooklyn’e gittiğini açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama, saldırıyı kınadı. Obama, polis memurlarının saygı ve minnet görmeyi hak ettiğini belirtti.

2011 yılından beri New York’ta ilk kez bir polis memuru öldürüldü.

New York Polisi’ni temsil eden en büyük sendikanın başkanı Patrick Lynch, olayla ilgili olarak polislerin siyahları öldürmesini protesto eden eylemcileri ve siyasetçileri eleştirdi. “Protesto kisvesi altında sokakta şiddet içeren eylemler yapanlar, New York polisinin yapmaya çalıştığı her şeyi mahvediyor. Belediye binasında çalışanların da ellerine kan bulaşmıştır” dedi.

Protestolar sürüyor

Aljazeera’ya göre cumartesi günü ABD’de son beş ayda dört siyahın polis tarafından öldürülmesini protesto edenlerle, polise destek olanlar New York belediye binası önünde karşı karşıya gelmişti.

Ferguson’da Mike Brown’un öldürülmesiyle başlayan protestolar, siyahları öldüren polislerin aklanmasıyla ABD’nin pek çok kentine yayılmıştı.

28 yaşındaki Akai Gurley, New York’un Brooklyn bölgesinde polis memuru Peter Liang tarafından 20 Kasım gecesi vurulmuş, olayın kaza olduğu öne sürülmüştü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme