Orhan Alkaya Görevden Alındı

Tiyatro
8 Ocak 2008’den beri Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevini yürüten Orhan Alkaya görevden alındı. Alkaya’nın yerine Ayşe Nil Şamlıoğlu getirildi. 1956 doğumlu Şamlıoğlu, Hacet...
EMOJİLE

8 Ocak 2008’den beri Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmenliği görevini yürüten Orhan Alkaya görevden alındı. Alkaya’nın yerine Ayşe Nil Şamlıoğlu getirildi. 1956 doğumlu Şamlıoğlu, Hacettepe Üniversitesi Ankara  Devlet Konservatuarı, Tiyatro Bölümü  mezunu. Şamlıoğlu, bir dönem Devlet Tiyatroları Genel Sekreterliği görevinde bulunmuştu.

Ayşenil Şamlıoğlu Kimdir?

1974 yılında İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Fakültesi’ne giren sanatçı, öğrenimini yarıda bırakarak, Almanya’ya gitti ve Frankfurt’ta dil eğitimi aldı. Burada tiyatro ile ilgilenen Şamlıoğlu, amatör tiyatro topluluklarıyla çalışmalara katıldı. Türkiye’ye döndükten sonra ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde eğitim gören Ayşe Nil Şamlıoğlu, ikinci kez eğitimini yarıda bırakarak Anadolu Ajansı’nda bir yıl süreyle çalışmasının yanında, özel bir reklam ajansında da çizimle ilgilendi. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı, Tiyatro Bölümü mezunu olan Şamlıoğlu, 1982 yılında Adana Devlet Tiyatrosu’nda oyuncu ve yönetmen yardımcısı olarak göreve başladı.

1988 – 1989 yıllarında Haccettepe Üniversitesi’nde tiyatro dersleri veren sanatçı, bir dönem Devlet Tiyatroları Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Tunç Başaran tarafından senaryolaştırılan ve yönetilip filme alınan Kaçıklık Diploması adlı bir eser yazan Ayşe Nil Şamlıoğlu’nun, asıl tanınışı Ferhunde Hanımlar ve Bizim Evin Halleri adları dizilerdeki rolleriyle oldu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi