“Büyük Oyun-İlk Darbe” oyunun galası yapıldı

Tiyatro
Yönetmenliğini Kenan Korkmaz‘ın üstlendiği, senaryo uyarlamasını Yusuf Akçay‘ın yaptığı ve sponsorluğunu Esenyurt Belediyesinin üstlendiği, modern Türkiye tarihinin ilk siya...
EMOJİLE

Yönetmenliğini Kenan Korkmaz‘ın üstlendiği, senaryo uyarlamasını Yusuf Akçay‘ın yaptığı ve sponsorluğunu Esenyurt Belediyesinin üstlendiği, modern Türkiye tarihinin ilk siyasi darbesi olarak görülen Sultan Aziz’in tahttan indirilmesi ve ardından şüpheli ölümünü anlatan “Büyük Oyun-İlk Darbe” tiyatro oyunun galası yapıldı.

Cemal Reşit Rey’de gerçekleşen galada açılış konuşmasını yapan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, “Tarihimizin ilk darbesine maruz kalan ve darbeciler tarafından şehit edilen Sultan Aziz’i anlatan Büyük Oyun-İlk Darbe isimli tiyatro oyunuyla yeniden hatırlamayı ve bu vesileyle milletimizi tarihin gerçeklikleriyle buluşturmayı arzu ediyoruz. Kendi tarihimizi yıllardır sömürgeci aydınların kaleminden okuduk. Bugünü anlamak için dünün gerçeklerini anlamak zorundayız.” şeklinde konuştu.

Tanklara ve kurşunlara karşı 15 Temmuz gecesi yürüyen Türk milletinin kılık değiştirmiş işgal kuvvetlerine karşı yeniden bir tarih yazdığını belirten Kadıoğlu, şunları söyledi:

“O gece Sultan Aziz’in torunları uyanmış ve canlarını hiçe saymışlardır. Taşeron örgütler marifetiyle vatanımıza yöneltilen alçak saldırıları şanlı bir şuur ve duruşla ortadan kaldırabiliriz. Padişahı ülkesine ihanet etmekle itham edip, ülkesini terk ettiği söylentilerini yayarak deviremeyince dış güçlerin desteğiyle darbe yapacaksın. Bununla da kalmayıp katledeceksin ve intihar ettiğini yayacaksın. Bizler uykudan uyanmamız lazım. Bizler tankların önüne yatarız ama asla vatanımızı ve Cumhurbaşkanımızı bu hainlere teslim etmeyiz.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi