Yedi Uyurlar efsanesi nedir?

Tarih
Yedi Uyurlar hakkındaki yıllardır dilden dile dolaşan hikayeleri mutlaka duymuşsunuzdur. Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş ve köpekleri Kıtmir’ın bir mağarada yılla...
EMOJİLE

Yedi Uyurlar hakkındaki yıllardır dilden dile dolaşan hikayeleri mutlaka duymuşsunuzdur. Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş ve köpekleri Kıtmir’ın bir mağarada yıllarca uyudukları anlatılır.  Yedi Uyurlar’dan Kur’an-ı Kerim’de de Kehf Suresi’nde bahsedilir. Selçuk-Efes’te bulunan Yedi Uyurlar Mağarası her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Peki nedir bu Yedi Uyurlar hikayesi…

Hristiyanlığın yayılmaya başladığı ilk zamanlarda, Roma İmparatorları bu yeni dine inananlara büyük baskılar uyguluyorlardı. Anlatılan efsaneye göre, ilk başta sayıları altı olan Yedi Uyuyanlar, kimilerine göre Tarsus’ta kimilerine göre de Efes’te yaşamış olan ilk Hristiyanlardı.

Roma İmparatoru Decius’un yaptığı zulüm ve işkencelerden kurtulmak için kaçarlarken, yollarına bir çoban çıkmış. Onunla dertlerini paylaştıklarında çoban da onların safına katılmış. Çoban, Romalılardan saklanmak için çok iyi bir yer bildiğini söylemiş ve yolculuklarına hep birlikte devam etmişler. Çoban, onları Panayır Dağı’nın güney tarafında yer alan bir mağaraya götürüyormuş, bu sırada da çobanın köpeği Kitmir de onları takip ediyormuş. Allah, köpeğe konuşma yeteneği bahşeder ve Kitmir dile gelerek; “ benden korkmayın. Ben Allah’ın ve sizin dostunuzum, siz uyurken size bekçilik ederim.” Demiş. Bunun üzerine hep birlikte mağaraya girerler ve Allah’ın emriyle uzun yıllar sürecek olan derin bir uykuya dalarlar.

Bir zaman sonra durumun farkına varan ve orada yaşayan halk, mağaranın girişini taşlarla örerek onları ölüme terk ederler. Yedi uyuyanlar bir inanışa göre 200 yıl, diğer bir inanışa göre de 309 yıl bu mağarada uyurlar. Uyandıklarında ise acıktıklarını hissederler ve Yemlika isimli adam ekmek almak için köye gider. Yemlika köye gittiğinde giyimlerin ve inançların değişmiş olduğunu anlar ve bu kadar kısa zamanda bunca değişikliğin olduğuna inanamaz.

Fırına gider ve üzerinde Decius’un resmi olan gümüş parayı uzatır. Fırıncı bu paranın geçerli olmadığını söyler ve aradan çok uzun yıllar geçtiğini anlar. Bu olayın halk arasında yayılması da insanların öldükten sonra dirileceklerine olan inançlarını pekiştirmiş. O günden bu güne Yedi Uyuyanlar mağarası,  en fazla ziyaret edilen yerlerin başında gelmiştir.

Mailce.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme