Türkiye’nin Natoya Girişi,Balkan ve Bağdat Paktı’nın Kurulmasının Nedenleri

Tarih
Türkiye’nin Natoya  Girişi Türkiye kurulduğu andan itibaren NATO’ya dahil olmaya çalışmıştı.Türkiye NATO’ya ilk müracatını  Mayıs 1950’de yaptı.ABD Türkiye’nin bu isteğine itiraz etmedi  fakat İngilte...
EMOJİLE

Türkiye’nin Natoya  Girişi

Türkiye kurulduğu andan itibaren NATO’ya dahil olmaya çalışmıştı.Türkiye NATO’ya ilk müracatını  Mayıs 1950’de yaptı.ABD Türkiye’nin bu isteğine itiraz etmedi  fakat İngiltere ve bazı  Avrupa devletleri, Türkiye NATO’ya alınırsa bunun SSCB tarafından tepki ile karşılanacağı hatta savaşa neden olacağı düşüncesi ile Türkiye’nin başvurusuna karşı çıktılar. Kore Savaşı Türkiye’nin Batı Bloku içinde yer alması için bir fırsat oldu. Türkiye, Kore Savaşı’nın başlaması üzerine Birleşmiş Milletler gücünde yer aldı. Böylece Türkiye Cumhuriyeti  tarihinde ilk kez yurt dışına asker yolladı.Sovyetler Birliğinin Avrupa’ya saldırması ihtimaline karşı SSCB’ye yakın bir üs  gerektiği bunun için en uygun yerin Türkiye olduğu strateji uzmanlarınca belirtilmiş buda Türkiye’ye ilgiyi artırmıştı.1951’de NATO Türkiye ve Yunanistan’ın birlikte kabul edilmesine karar  verdi .TBMM 1952 tarihinde  Kuzey Atlantik Anlaşması  ve Protokolünü  kabul etti.

Balkan Paktı’nın Kurulması

Türkiye’nin NATO’ya  üye olması Sovyetler Birliği tarafından tepki ile karşılanmıştı.Balkanlarda aktif politika izlemenin gerektiğine inanan Türkiye, Yugoslavya ve Yunanistan arasında 1953’te dostluk ve işbirliği anlaşması imzalanarak Balkan Paktı kurulmuştur.B u gelişme İngiltere ve ABD tarafından memnuniyetle karşılandı fakat zamanla ittifakı oluşturan devletler arasındaki görüş farklılıkları ve sorunlar ittifakın ömrünün uzun süreli olmasını engelledi. Stalinin ölümünden sonra 1954’den itibaren Yugoslavya’nın  SSCB ile  tekrar yakışnlaşması  ve Türk- Yunan ilişkilerinin Kıbrıs meselinden dolayı bozulmasıyla Pakt, gücünü kaybetmeye başladı.

Bağdat Paktı’nın Kurulması

Türkiye’nin NATO’ya girişi ile ilgili müzakereler yapılırken Orta Doğu’nun müdafası sık sık dile getirilmiş ve İngiliz temsilcileri Türkiye’nin kendine düşen rolü oynamasını  hassasiyetle  beklediklerini ifade etmişlerdir. Türkiye NATO’ya girişinin ardından hem Balkanlarda hemde Orta Doğu’da  savunma sistemi arayışına girmişti. Bu tarihlerde Arap-İsrail gerginliği, İngiliz- Mısır anlaşmazlığı Orta Doğu’da  gergin  bir hava oluşturmuştu.Bağdat Paktı’nın temeli  Türkiye- Irak arasında atılmış (1955) daha sonra Pakta  İngiltere, İran, Pakistan’da  katılmıştır.1958 Temmuzunda Irak’ta  krallık rejiminin yıkılması sonucu yeni yönetim 1959’da Bağdat Paktı’ndan  çekildiğini resmen açıkladı. Paktın merkezi Ankara  oldu Paktın adı  1959’da Merkezi Anlaşma Örgütü (CENTO) olarak değiştirildi.Bu şekli ile 20 yıl devam eden örgüt Pakistan ve İran’ın ayrılması ile hukuken olmasa bile fiilen  sona ermiş oldu.

Abid Yaşaroğlu Hocanın Ders Notlarından…

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi