TİKA, Lübnan’da Ortadoks kilisesini yeniledi

Tarih
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Lübnan’daki Saint Georges Ortodoks Kilisesi’ni yeniledi. TİKA’dan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan’ın Akkar b...
EMOJİLE

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Lübnan’daki Saint Georges Ortodoks Kilisesi’ni yeniledi.

TİKA’dan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan’ın Akkar bölgesindeki Türkmen Köyü Aydamon’da bulunan kilisedeki yenileme çalışmalarının ve çevre düzenlemesinin tamamlandığı bildirildi.

Türkmenler ile Arap Ortodoks Hristiyanların karşılıklı anlayış, saygı, barış ve hoşgörü içinde yaşadığı köyde, Türkiye’nin hayata geçirdiği projelerle barış ve kardeşlik ortamının daha da güçlendiği belirtildi.

Köyde yaşayan hem Müslüman hem de Hristiyanlar tarafından memnuniyetle karşılanan projenin bir buçuk ayda tamamlandığını kaydeden TİKA Beyrut Koordinatörü Hacı İbrahim Erbir, TİKA olarak din, dil ve mezhep ayrımı yapmadan tüm insanların hizmetinde olduklarını ifade etti.

“Biz bu anlayışın önemini bir çok din ve 18 mezhebin var olduğu Lübnan’da daha iyi hissediyoruz” diyen Erbir, farklı dinlere ait mabetlerin yenilenmesini de üstlendiklerini, benzer projelerin uygulamasına devam edeceklerini söyledi.

Öte yandan TİKA, Makedonya’nın Ohri şehrinde Uluslararası Tıp Öğrenci Dernekleri Federasyonu (IFMSA) tarafından yapılan genel kurul toplantısına destek verdi. Federasyona üye ülkelerin yanı sıra bin 200 kişilik uluslararası katılımcının yer aldığı toplantıda bu sene, “sağlık personelinin dünya çapındaki göçü” sorununa çözüm yolları arandı.

Küresel sağlık alanında gelecekteki sağlık çalışanlarının fikir ve düşüncelerini temsil eden uluslararası bir kuruluş olma özelliği taşıyan IFMSA’nın genel kurulunda alınan kararlar ve sonuç bildirgesi, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler’e de sunulacak.