Tarihte Bugün! 9 Mart Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 9 Mart Tarihinde Yaşananlar.. 1-) Napolyon öncülüğünde ki Fransız ordularının yenilip geri çekilmeye başlamasından sonra, İngiltere, Avusturya, Prusya, Rusya arasında güç dengesi oluştu...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 9 Mart Tarihinde Yaşananlar..

1-) Napolyon öncülüğünde ki Fransız ordularının yenilip geri çekilmeye başlamasından sonra, İngiltere, Avusturya, Prusya, Rusya arasında güç dengesi oluşturmak maksadıyla siyasi ittifak tesis edildi. Bu ittifak Avrupa tarihinde önemli bir yere sahip olan Viyana Kongresinin temelini attı. (1814)
Viyana Kongresi Avrupa tarihi içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Bu kongre Avusturya’nın başkenti Viyana’da Başbakan Klemens Von Metternich’in riyasetinde düzenlenmiştir. Metternich çok koyu bir monarşi yanlısı olup, ülkesinin güvenliği için o dönemde Fransız İhtilali etkisi ile Avrupa’da gerçekleşen milliyetçilik, hürriyetçilik, sosyalizm gibi fikirlerin önünü kesmek istiyordu. İngiltere, Rusya, Avusturya, Prusya gibi devletlerin katılımıyla gerçekleşen bu kongrede mevcut statükonun yani monarşik düzenin korunması kararlaştırıldı. Bununla birlikte kongrede monarşik düzene karşı gerçekleşecek her karşıt harekete karşı müşterek hareket etme kararı alındı.

2-) Nazi Almanyası’nın diktatörü Adolf Hitler yeni bir hava kuvvetleri oluşturacağını ilan etti. (1935)

3-) Erzurum 9. Kolordu Komutanlığı 2 Numaralı Askeri Mahkemesi’nce idama mahkûm edilen Sovyet casusları İvan Adamidi ve Nikola Antonov asıldı. (1955)

4-) Kıbrıs Rum toplumunun lideri Başpiskopos Makarios, İngiltere tarafından sürgüne gönderildi. (1956)

5-) Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamak amacıyla kurulmuş EOKA İngiltere’nin önerisini kabul etti Grivas çekildi. (1959)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme