Tarihte Bugün! 5 Mart Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 5 Mart Tarihinde Yaşananlar.. 1-) Halife Abdülmecid Efendi, ailesiyle birlikte Türkiye’den ayrıldı. (1924) 2-) Almanya’da yapılan genel seçimlerde Nasyonal Sosyalist Alman İ...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 5 Mart Tarihinde Yaşananlar..

1-) Halife Abdülmecid Efendi, ailesiyle birlikte Türkiye’den ayrıldı. (1924)

2-) Almanya’da yapılan genel seçimlerde Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi, % 43.9 oy alarak çoğunluk sağladı ve kesin olarak iktidara geldi. (1933)

3-) Sovyetler Birliği ile Doğu Avrupa ülkelerini simgeleyen “Demir Perde” kavramı, ilk kez Winston Churchill’in bir konuşmasında kullanıldı. (1946)

4-) Sovyet Rusya’yı yaklaşık 29 yıl yöneten Joseph Stalin öldü. (1953)

Joseph Stalin gerçek adıyla Yosif Vissayaranoviç Çugaşvili 18 Aralık 1878’de Gürcistan Gori’de ayakkabı tamircisi bir baba ile terzi bir annenin çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. 14 yaşındayken ailesiyle Gori’den ayrılıp Tiflis’e göç etmiştir. 16 Gürcü Ortodoks Rahip okuluna kaydolmuştur. Ancak burada huzursuzluk çıkarıp, arkadaşlarına marksizm ve sosyalizm propagandası yaptığı gerekçesiyle 1899’da bu okuldan atılmıştır. Okuldan atıldıktan sonra Rusya Sosyalist Demokrat İşçi partisine katılmıştır. Bu parti bünyesinde propaganda, grev örgütleme, banka soygunu gibi işler yönetti. Başarılarından sebep partinin Kafkas Bölge temsilcisi olarak atanmıştır. İngiltere’de, İsveç’te, Finlandiya’da, Avusturya’da partisinin kongrelerine katılmıştır. Çarlık Rusya yönetimi tarafından çok kez Sibirya’ya sürülmüştür. 1917’deki Ekim devriminden sonra yükselmiş, 1922’de Vladimir Lenin’in felç geçirmesinden sonra ülke yönetimini ele geçirmiştir. 5 Mart 1953’te Moskova’da ölmüştür.

5-) ABD’de Yüksek Mahkeme diğer mahkemelerin okullardaki ırk ayrımcılığını yasaklamasını onayladı. (1956)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme