Tarihte Bugün! 4 Şubat Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 4 Şubat Tarihinde Yaşananlar.. 1-)1776’da Bağımsızlığını ilan etmesine karşın 1783’e kadar bağımsızlığı için İngiltere ile savaştıktan sonra tam bağımsızlığa kavuşan ABD, İn...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 4 Şubat Tarihinde Yaşananlar..

1-)1776’da Bağımsızlığını ilan etmesine karşın 1783’e kadar bağımsızlığı için İngiltere ile savaştıktan sonra tam bağımsızlığa kavuşan ABD, İngiltere ile olan düşmanlığını bitirdi. (1783)

2-)Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli padişahlarından birisi olan II.Abdulhamid’in 33 yıllık yönetimine karşı örgütlenen en önemli muhalif hareketlerden birisi olan ”Jön Türk” hareketinin Fransa’nın başkenti Paris’te ilk kongresi gerçekleştirildi. (1902)

3-) Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli siyasi hareketlerinden birisi olan ”İttihat ve Terraki Cemiyeti’nin” öncü isimlerinden Talat Paşa sadrazamlık makamına atandı. (1917)

4-)Birleşik Krallık, Rusya ve ABD’nin bir araya geldiği Yalta Konferansı’nda 1 Mart’a kadar Almanya ve Japonya’ya savaş ilan eden devletlerin San Francisco’da yapılacak konferansa katılmalarına ve BM’ye kurucu üye olabilmeleri kararlaştırıldı. (1945)

5-) Valilik ve Belediye Başkanlığı makamı TBMM kararı ile ayrıldı. (1948)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme