Tarihte Bugün! 3 Mart Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 3 Mart Tarihinde Yaşananlar.. 1-) 1877-1878 yılları arasında Osmanlı ile Rusya arasında gerçekleşen ‘’93 harbi’’ olarak bilinen Osmanlı-Rus savaşından sonra Ayastefanos Antlaşması imzal...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 3 Mart Tarihinde Yaşananlar..

1-) 1877-1878 yılları arasında Osmanlı ile Rusya arasında gerçekleşen ‘’93 harbi’’ olarak bilinen Osmanlı-Rus savaşından sonra Ayastefanos Antlaşması imzalandı. (1878)

2-) Mekteb-i Sanayi-i Nefise (Güzel Sanatlar Akademisi) törenle öğretime açıldı. İstanbul’da Arkeoloji Müzesi karşısında, Mimar Valeri tarafından yapılmış bir binada öğrenime başlayan okul, birçok yer değiştirdikten sonra, Fındıklıdaki binaya yerleşti.1927 yılında okul, akademi haline getirildi.1982 tarihinde üniversiteye dönüştürüldü. Halen Mimar Sinan Üniversitesi olarak faaliyetine devam etmektedir. (1883)

3-) 429 sayılı kanunla Şeriye ve Evkaf Bakanlığı kaldırıldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Şeyhülislamlık ve Evkaf Nezareti’nin birleşmesiyle meydana gelmiş olan bu bakanlığın yerine Başbakanlığa bağlı Diyanet İşleri Başkanlığı ve Vakıflar Genel Müdürlüğü örgütleri kuruldu. (1924)

4-) Eğitim sisteminde laikliği ve öğrenim birliğini esas alan Tevhid-i Tedrisat Kanunu TBMM’de kabul edildi. Mektep-medrese ikiliğini ortadan kaldıran bu yasayla eğitim laik ve parasız, ilköğretim tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için zorunlu hale getirildi. Bilimsel ve eğitsel kurumların tümü, medreseyle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlandı. (1924)

5-) 12 Mart 1971 muhtırasından hemen önce Ankara’da 300 subaya hitaben bir konuşma yapan Genel Kurmay Başkanı Memduh Tağmaç, “Gereken, gerektiği zaman yapılacaktır” dedi. (1971)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme