Tarihte Bugün! 23 Mayıs 1919 Sultanahmet Mitingleri

Tarih
Sultanahmet Mitingleri, 23 Mayıs 1919, 30 Mayıs 1919, 10 Ekim 1919, 13 Ocak 1920 tarihlerinde dört kez yapıldı. Her birine yaklaşık 150-200 bin kişinin kat...
EMOJİLE

Sultanahmet Mitingleri, 23 Mayıs 1919, 30 Mayıs 1919, 10 Ekim 1919, 13 Ocak 1920 tarihlerinde dört kez yapıldı. Her birine yaklaşık 150-200 bin kişinin katıldığı mitinglerde; Mehmet Emin Yurdakul, Halide Edib Adıvar, Hamdullah Suphi Tanrıöver, Rıza Nur, Selim Sırrı Tarcan, İsmail Hakkı Baltacıoğlu, Fahreddin Hayri Bey, Kemal Mithad, Şükûfe Nihal Başar, Madam Jeannine isimli bir Fransız gibi birçok tanınan kişi katıldı ve işgallere karşı kati halk direnişini savunan konuşmalar yaptı.

Trakya-Paşaeli Müdafaa Heyeti Osmaniyesi’nin bildirileri okundu. İtilaf Devletleri temsilcilerine muhtıralar verildi. Asıl önemlisi yurt çapında milli bilinç ve Kuva-yi Milliye hisleri uyanıp örgütlenmeye vesile oldu. Mitinglerin yankıları Anadolu’da camilerde yapılan hutbelere kadar vardı.

 

23 mayıs 1919 sultanahmet mitingi ile ilgili görsel sonucu

 

Halide Edip Hanım’ın kürsüde ağlayıp, ağlatarak katılımcılara ettirdiği yemin:

Türkiye’nin istiklal ve hayat hakkını alacağı güne kadar hiçbir korku, hiçbir meşakkat önünden kaçmayacağız. Yedi yüz senelik tarihin ağlayan minareleri altında yemin ediniz!

Mehmet Emin Bey’in mitingdeki konuşmasından:

Demir ve ateş; kardeşler ben bunlarla hiçbir vatan ve ırkın öldüğünü işitmedim. Şerefli bir tarih ve medeniyete, sağlam bir fazilet ve ahlâka, zengin bir şiir ve edebiyata, dinî ve millî ananelere, ırkî ve vatanî hatıralara mâlik olan bir milletin mahvolduğunu tarih göstermiyor.

Şükûfe Nihal Hanım’ın “Yalnız Dönüyorum” adlı kitabından:

İstanbul’u artık resmen işgal altına alan kuvvetler, o gece Darülfünun’a da girmişlerdi. Salonlarda, koridorlarda dolaşan kara derili, Hint askerler (…) ‘sizi böyle keseceğiz, sizi böyle vuracağız’ demek ister gibi işaretler yapıyorlar, korkunç korkunç sırıtıyorlardı.