Tarihte Bugün! 19 Mayıs Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 19 Mayıs Tarihinde Yaşananlar.. 1- ) Kürşad ve yandaşları, Tang (Çin) İmparatoru Tai Tsung’un yazlık sarayı olan Chiucheng Sarayı’nı bastılar. (639) 630 yılında Göktürk Kağa...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 19 Mayıs Tarihinde Yaşananlar..

1- ) Kürşad ve yandaşları, Tang (Çin) İmparatoru Tai Tsung’un yazlık sarayı olan Chiucheng Sarayı’nı bastılar. (639)

630 yılında Göktürk Kağanlığı, Çin’i yöneten Tang İmparatorluğu ile girdiği savaş sonucunda ağır bir yenilgiye uğradı. Birinci Göktürk Kağanlığının yıkılmasıyla sonuçlanan bu savaşın sonunda pek çok türk ölmüş, pek çok Türk ise Çinlilere esir düştü. Esir düşen Türkler Çinliler tarafından Çin’e götürüldü ve orada kendilerine tahsis edilen bir bölgede yaşamaya mecbur kılındılar. Çinlilerin Türklere karşı böyle bir adım atmasında en büyük amaç Türkleri benliklerinden uzaklaştırıp asimile etmekti. Yine asimilasyon amacıyla eski Türk soylularından bazıları Çin ordusunda subay olarak görevlendirildi. Türklerin Çin’deki esaret sürerken 639 yılına gelindiğinde eski bir Türk soylusu olan Kürşad dönemin Çin imparatoru Tay-Tsung’a karşı bir ihtilal planladı. Bu plana göre geceleri tebdil-i kıyafet yaparak halkın arasına karışan Tay-Tsung kaçırılacak ve onun hayatına karşılık Kürşad’ın yeğeni Urku Tigin kurtarılacaktı. Planın uygulamaya konulacağı gece çok şiddetli bir yağmur yağmasından ötürü Tay-Tsung dışarı çıkmaz. Buna karşın planı ertelemenin çok tehlikeli sonuçları olacağını düşünen Kürşad ve arkadaşları harekete geçerler. Çin imparatorluk sarayını basan Kürşad ve yanında ki 40 nefer sarayın askerleri ile çok kanlı çarpışmalara girip çok sayıda askeri öldürür. Bu çarpışmalarda çok sayıda neferini kaybeden Kürşad daha fazla kayıp vermeden adamlarına geri çekilme emri verir. Bu emri takiben Kürşad ve adamları atlara binerek sarayı terk ederler. Çin askerlerinin peşine düşmesi ile uzunca bir takibin ardından Kürşad ve adamları Vey Irmağının kenarında adamları ile birlikte öldürülürler. Bu olay Türk tarihine ”Kürşad ihtilali” olarak geçmiştir. Bu olaydan sonra Çin devlet erkanınca Çin’de yaşayan Türklerin intikam amacıyla ayaklanma çıkarma ihtimali olasılığı hep korkulan bir ihtimal oldu. Bu olaydan 42 yıl sonra 681’de Çin devletinde yaşamaya mecbur tutulan Türkler bağımsızlığını kazanarak Kutluk (II.Köktürk) devletini kurmuşlardır.

2-) Kemah Kuşatması gerçekleştirildi. (1515)

Kemah Kuşatması, Osmanlı İmparatorluğu’nun, Safevi Devleti yönetimindeki Kemah Kalesi’ni almasıyla sonuçlanmıştır.

3-) Mustafa Kemal Paşa’nın 9. Ordu Müfettişi olarak Anadolu’ya Samsun’dan gelerek ve Millî Mücadele’yi başlattı. (1919)

4-) Asalet, cesaret, mertlik, yiğitlik kavramlarının bir bedende vücut bulmuş hali olan Malcolm X ( Müslüman ismiyle Malik El Şahbaz), ABD’nin Nebraska şehrinde dünyaya geldi. (1925)

5-) Hırvatistan’da referandum yapıldı. Halkın % 94’ü bağımsızlık için oy kullandı. Referanduma katılım oranı % 86 oldu. (1991)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme