Tarihte Bugün! 17 Mayıs Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 17 Mayıs Tarihinde Yaşananlar.. 1-) Yunan arkeologlar, Antik Çağ’ın mekanik analog bir bilgisayarı olarak kabul edilebilecek Antikythera düzeneğini toprak altından çıkardılar. (19...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 17 Mayıs Tarihinde Yaşananlar..

1-) Yunan arkeologlar, Antik Çağ’ın mekanik analog bir bilgisayarı olarak kabul edilebilecek Antikythera düzeneğini toprak altından çıkardılar. (1902)

2-) THKP-C üyesi dört militan, İsrail’in İstanbul Başkonsolosu Ephraim Elrom’u kaçırdı. Militanlar, “20 Mayıs’a kadar cezaevlerindeki bütün devrimcilerin serbest bırakılmasını” istedi. Hükûmet, pazarlık yapmayacağını açıkladı. (1971)

3-) Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı kuruldu. Vakıf, Devlet Başkanı Orgeneral Kenan Evren ve diğer Millî Güvenlik Konseyi üyesi komutanların aralarında topladıkları parayla kuruldu. (1982)

4-) İsrail, Lübnan ve ABD arasında, 17 Mayıs Antlaşması imzalandı. (1983)

14 Eylül günü Lübnan’ın Hristiyan devlet başkanı Beşir Cemayel’in öldürülmesi üzerine yerine kardeşi Amin geçti ve aynı gün Ariel Şaron’un komutanlığındaki İsrail Ordusu Beyrut’a girdi. 16 Eylül günü ise İsrail’in onay verdiği Falanjistler Sabra ve Şatila mülteci kamplarında yaşayan iki bine yakın sivili katletti. Bu olaydan sonra o dönemde İsrail güçlerine komuta etmekte olan Şaron’a “Beyrut Kasabı” lakabı takıldı. İmzalanan antlaşmayla İsrail’in geri çekilmesi sağlandı. Hizbullah’ın ABD hedeflerine gerçekleştirdiği saldırılar bu süreçte hız kazandı. 18 Nisan 1983’te ABD’nin Batı Beyrut’taki büyükelçiliğine düzenlenen saldırıda 63 kişi öldü. ABD ve Fransa askerlerinin bulunduğu Çokuluslu Güç karargahına 23 Kasım günü düzenlenen saldırıda 298 asker öldürüldü. 20 Eylül 1984’te ABD büyükelçiliği bu kez İslami Cihat’ın hedef oldu ve 8 kişi öldürüldü. Bu saldırılar Hizbullah’ın yıldızını iyice parlattı.

5-) Çin’de 1 milyondan fazla gösterici, başkent Pekin’deki Tiananmen Meydanı’nda siyasal özgürlüklerin genişletilmesi için açlık grevi yapan öğrencileri desteklemek amacıyla yürüyüş yaptı. (1989)

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme