Tarihte Bugün! 16 Mart Tarihinde Yaşananlar..

Tarih
Tarihte Bugün! 16 Mart Tarihinde Yaşananlar.. 1-) İtilaf Devletleri, İstanbul’u işgal etti. (1920) 2-) Moskova Antlaşması’nın imzalanması ile SSCB, Ankara Hükümeti’ni resmen tanıdı. ...
EMOJİLE

Tarihte Bugün! 16 Mart Tarihinde Yaşananlar..

1-) İtilaf Devletleri, İstanbul’u işgal etti. (1920)

2-) Moskova Antlaşması’nın imzalanması ile SSCB, Ankara Hükümeti’ni resmen tanıdı. (1921)
Bu antlaşma ve devamı niteliğindeki antlaşmalarla belirlenmiş olan sınırlar günümüzde Türkiye, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan arasında hâlen geçerlidir.

3-) İşgalci Amerikan ordusunun eli kanlı katilleri tarafından Vietnam’da My Lai Katliamı gerçekleştirildi. (1968)
Vietnam Savaşı sırasında ABD güçleri tarafından, Güney Vietnam yönetimine bağlı köyler olan My Lai, My Khe ve Son My’da 347 sivilin katledilmesi hadisesidir. Komutasını teğmen William Calley’in yaptığı bölgede görevli ABD silahlı gücünün işlediği bu savaş suçu bir İngiliz gazeteci tarafından ortaya çıkarılmıştır ve olaydan 1 sene sonra ABD ordusu tarafından kabul edilmiştir. Ayrıca köylerde yapılan bu katliam yine ABD ordu fotoğraflarıyla da belgelenmiştir (Ronald L. Haeberle, Ordu görevlisi fotomuhabir). Öldürülen sivillerin Vietkong olmayışı ve aksine Güney Vietnam sınırları içerisinde bulunan köylerde yaşamaları, bu katliamın kamuoyunda ve uluslararası basında daha yoğun tartışılmasında etkilidir. Katliamı, bölgede keşif faaliyeti yürüten hafif Hiller OH-23 Raven modeli askerî helikopter komutanı Hugh Thompson Jr. ve yanındaki personelin müdahale etmesi sona erdirmiştir. Durumu merkeze bildiren Hugh Thompson Jr., katliamı devam etmeleri halinde sahadaki ABD askerlerini vurmakla tehdit etmiş, yanına aldığı bazı Vietnamlı sivilleri güvenli bölgeye taşımıştır. Thompson’un verdiği rapor hasıraltı edilmiş, görmezden gelinmiş ve kendisi de meslektaşları tarafından dışlanarak ölümle tehdit edilmiştir.

4-) Çin-Vietnam Savaşı: Çin Halk Kurtuluş Ordusu ülkesine geri döndü. Savaş sona erdi. (1979)

5-) Saddam Hüseyin’in emriyle Halepçe’ye zehirli gaz saldırısı yapıldı. (1988)
Saddam Hüseyin İran ordusunun ilerleyişini durdurmak için Irak Ordusunun Kuzey Cephesi Komutanı olan Korgeneral Alî Hasan al-Majîd al-Tikritî’ye (batı medyası tarafından ‘Kimyasal Ali’ lakabı ile bilinir) zehirli gaz bombaları kullanmayı emretti. 16 Mart 1988’de zehirli gaz bombalarını taşıyan sekiz MiG-23 uçağı tarafından Halepçe kasabasına bombardıman düzenlendi. Halepçe sakinleri, İran askerleri ve Peşmergelerle birlikte 5.000’den fazla insanın öldüğü, 7.000’den fazla insanın da yaralandığı tahmin ediliyordu. Ancak Irak Savaşı’ndan sonra bölgeye giren yabancılar tarafından bu rakamın daha da büyük olduğu tespit edilmiştir.