Tarihte Bugün! 10 Kasım Tarihinde Yaşananlar…

Tarih
1-) Varna Muharebesi: Kral I. Ulászló komutasındaki Haçlı Ordusu ile II. Murat önderliğindeki Osmanlı Ordusu arasında, bugünkü Bulgaristan’ın Varna şehri yakınında yapılan savaş, Osmanlı’n...
EMOJİLE

1-) Varna Muharebesi: Kral I. Ulászló komutasındaki Haçlı Ordusu ile II. Murat önderliğindeki Osmanlı Ordusu arasında, bugünkü Bulgaristan’ın Varna şehri yakınında yapılan savaş, Osmanlı’nın galibiyetiyle sonuçlanmıştır. (1444)

 

2-) ABD Deniz Piyadeleri adı verilen askeri hizmet birimi, ABD Deniz Kuvvetleri bünyesinde kuruldu. (1775)

 

3-) Kız çocuklarının eğitimi için çalışacak olan Cemiyet-i Hayriye-i Nisvaniye, Selanik’te Zekiye Hanım tarafından kuruldu. (1908)

 

4-) I. Dünya Savaşı: Osmanlı İmparatorluğu ile Britanya İmparatorluğu arasında Hicaz-Yemen Savaşı başladı. (1914)

 

5-) Darülbedayi’ye ilk kız öğrenciler alındı. Öğrencilerin adları: Bedire, Memduha, Beyza, Refika ve Afife (Jale). (1918)

 

6-) Osmanlı padişahı VI. Mehmet Vahdettin, son Selamlık törenine katıldı. (1922)

 

7-) Kırklareli düşman işgalinden kurtuldu. (1922)

 

😎 Halk Fırkası’ndan istifa eden milletvekillerinin kuracağı partinin adının “Cumhuriyet Fırkası” olacağı haberi üzerine Halk Fırkası’nın adı Cumhuriyet Halk Fırkası olarak değiştirildi. (1924)

 

9-) Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye saati ile 9.05’te Dolmabahçe Sarayı’nda 57 yaşındayken öldü. Türkiye’de ulusal yas ilan edildi. (1938)

 

10-) Atatürk’ün naaşı, Cumhurbaşkanı Celâl Bayar’ın ve halkın katıldığı görkemli törenle Anıtkabir’e nakledildi. (1953)