Tarihi Eski Cami çiçeklerle süslendi

Tarih
Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, cam vazolara yerleştirdikleri, beyaz, pembe ve kırmızı karanfillerden oluşan çiçekleri, caminin içerisindeki saflara koydu. Caminin ayakkabılığının üzerine...
EMOJİLE

Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü yetkilileri, cam vazolara yerleştirdikleri, beyaz, pembe ve kırmızı karanfillerden oluşan çiçekleri, caminin içerisindeki saflara koydu.

Caminin ayakkabılığının üzerine de vatandaşların namaz sonrası alması için çiçekler bırakıldı.

Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, gazetecilere yaptığı açıklamada, haftanın “vakıf ve sanat” temasıyla kutlandığını hatırlattı.

Kentteki vakıf yapılarının aynı zamanda bir sanat eseri olduğunu aktaran Güneren, “Eski Cami, en eski sanat ve vakıf eserlerindendir. Burası Edirne’nin ilk ulu camisidir. Halk arasında Eski Cami olarak bilinmektedir. İbadete, 1414’te açılan camimiz, 601 yaşındadır. Bu cami padişahların kılıç kuşandıkları camidir. Bu gelenek halihazırda özellikle cuma ve bayram namazlarında hutbe dualarının kılıçla yapılması devam etmektedir” diye konuştu.

Eski Cami’nin birçok özelliğinin bulunduğunu belirten Güneren, şu bilgileri verdi:

“Bu camimizle ilgili bir hususu daha gördük ve farkındalık oluşturmak için bugün uyguladık. Evliya Çelebi Seyehatnamesi’nde, ‘Vakıf tarafından camiye bakmakla yükümlü olan mütevellisi vasıtasıyla gül, nergis, sümbül gibi mevsim çiçekleri vazolara konulmak suretiyle cemaatin saflarının arasına yerleştiriliyor. Böylelikle cami nurlanıp kokulanıyor’ diyor. Bu yılki haftamız kapsamında Eski Cami’yi mevsim çiçekleriyle donatıyoruz.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme