‘Selimiye Cami’nin silüeti korunacak’

Tarih
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Selimiye Camisi‘nin silüetini koruyacaklarını belirtti.  Başkan Gürkan, Mimar Sinan’...
EMOJİLE

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Selimiye Camisi‘nin silüetini koruyacaklarını belirtti. 

Başkan Gürkan, Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camisi’nin şehrin simgesi olduğunu anlatarak, caminin silüetini bozacak yapılara müsaade edilmeyeceğini dile getirdi.

Selimiye Camisi’nin Edirne için çok önemli olduğunu vurgulayan Gürkan, Edirne Belediyesi ekim ayı meclis toplantısında alınan D-100 karayolunda TEİAŞ’ın arazisinin bulunduğu alanda çekme mesafesinin 35 metreden 20 metreye inmesi kararının Selimiye Camisi silüetine herhangi bir etkisi olmayacağını söyledi.

Kentte yapılacak binalara verilecek imar izinleri için ilk olarak Selimiye Camisi’nin silüetini bozup bozmadığına baktıklarına işaret eden Gürkan, şöyle devam etti:

“D-100 karayolu üzerinde bulunan alanla ilgili bir düzenleme yapıldı. En büyük hassasiyetimiz olan Selimiye Camisi’nin silüetinin bozulmaması için bu alanda yapılacak binaları, 6 kat ile sınırlandırıyoruz. 9 kat izin varken, 6 kat izin verdik. Trakya Birlik binası ve bir otel var ama silüeti bozmuyor, ben buna izin vermem. Ben göreve başladığımda, bir kişi bana proje verdi. 52 metreydi yüksekliği. Ben projeyi veren kişiye, ‘Abi ben buna izin veremem’ dedim. O kişi benim düşünceme saygı duydu, gitti projesini 30 metreye düşürdü. Ben izin verecek olsam verirdim. Zaten biz yapılacak binaları, simülasyona koyup silüeti bozup bozmadığına bakıyoruz.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme