Savaş hatıraları Gelibolu’ya dönüyor

Tarih
Çanakkale Savaşlarında, Anzak askerlerini ilk karşılayan 27. Alay’ın Komutanı Gazi Binbaşı Halis Ataksor‘un torunu Serdar Ataksor’un, Maltepe‘deki evinde özenle muhaf...
EMOJİLE

Çanakkale Savaşlarında, Anzak askerlerini ilk karşılayan 27. Alay’ın Komutanı Gazi Binbaşı Halis Ataksor‘un torunu Serdar Ataksor’un, Maltepe‘deki evinde özenle muhafaza ettiği 100 yıllık savaş hatıraları, kitaplar ve diğer objeler, Gelibolu’ya götürülecek.

Ataksor’un evinin yeniden inşa edilmesi sebebiyle Gelibolu Yarımadası‘na götürülecek olan objeler, bir süre buradaki Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde sergilenerek, ziyaretçilerin ilgisine sunulacak.

Dedesinden kalan bu değerli hatıralara yıllardır gözü gibi bakan Ataksor, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 18 Mart tarihine kadar objeleri taşımayı planladıklarını anlattı. 

Binbaşı Halis Bey’in envanterinin fotoğraflar, muharebeler sırasında çizdiği haritalar ve savaş notlarından oluştuğunu ifade eden Ataksor, “Dedemin eşyaları, babaannem tarafından korunup babama, ondan da bana intikal ediyor. Ben de özenle saklıyorum. Gerek akademisyenlere gerekse Çanakkale Muharebeleri üzerine çalışma yapanlara, kaynak konusunda yardımcı oluyorum” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme